ENERGA gotowa na EURO 2012

Dzięki pracom przeprowadzonym przez ENERGĘ-Operator SA, Trójmiasto posiada nową stację transformatorowo-rozdzielczą „GPZ Nowy Port”, która będzie odpowiadać za zasilanie stadionu piłkarskiego budowanego na EURO 2012. Pozwoli ona także na przyłączenie do sieci nowych odbiorców w gdańskich dzielnicach Letnica oraz Nowy Port. To jedno ze sztandarowych przedsięwzięć Energi w rekordowym programie inwestycyjnym, którego celem jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego regionu. 

- Inwestycje w rozwój infrastruktury  przesyłowej to jeden z głównych kierunków rozwoju Grupy ENERGA. W tym obszarze realizujemy największy w historii spółki program inwestycyjny, na który pozyskaliśmy środki m.in. z międzynarodowych instytucji finansowych – mówi Mirosław Bieliński, prezes ENERGA SA. - Zgodnie z podpisaną przez nas właśnie deklaracją w sprawie zrównoważonego rozwoju w branży energetycznej w Polsce, odpowiedzialnie inwestujemy również na innych frontach – właśnie oddaliśmy małą elektrownię wodną, za kilka dni rozpoczynamy budowę kotła na biomasę w elektrociepłowni w Elblągu, inwestujemy też w energetykę gazową i węglową.

Budowa Głównego Punktu Zasilania (GPZ) jest elementem przygotowań do ME w piłce nożnej, jakie odbędą się w 2012 roku w Polsce. Trwała niespełna dziewięć miesięcy, a odbiór techniczny nastąpił na początku czerwca. Koszt całej inwestycji, realizowanej przez ENERGĘ-Operator, wyniósł ponad 17,5 mln złotych. Głównym wykonawcą była gdańska firma SAG Elbud Gdańsk Holding SA.

- Oddany do użytku nowy GPZ będzie odpowiedzialny za zasilanie gdańskiego stadionu, na którym w przyszłym roku odbywać się będą mecze Mistrzostw Europy, ale nie tylko - to także inwestycja w bezpieczeństwo energetyczne aglomeracji trójmiejskiej, która pozwoli na przyłączenie do sieci nowych odbiorców – mówi Leszek Nowak, prezes zarządu  ENERGA-Operator SA – Nowa stacja transformatorowa jest jedną z najnowocześniejszych w Polsce. Posiada kompaktową konstrukcję, która zajmuje 4 razy mniejszy teren niż tradycyjna i jest praktycznie bezobsługowa.

Przedsięwzięcie obejmowało budowę stacji elektroenergetycznej 110/15kV „Nowy Port” wraz z infrastrukturą towarzyszącą, m.in. drogą dojazdową, przyłączeniami do sieci wodno-kanalizacyjnej, telekomunikacyjnej i teletechnicznej czy odwodnieniem terenu. Wybudowano przy tym ok. 23,1 km linii kablowych SN-15 kV (średniego napięcia), zużywając przy tym ok. 69,3 km kabla SN – to więcej niż odległość z Gdańska do Elbląga. Ponieważ GPZ zbudowany jest na bardzo podmokłym terenie, osadzono go na 123 betonowych palach, wbitych na głębokość 8-9 metrów. Stacja posiada transformator WN/SN o mocy 25 MVA. Docelowo w stacji pracować będą 2 takie transformatory. GPZ wyposażono w rozdzielnicę typu HIS (Highly Integrated Switchgear), która – dzięki zastosowaniu technologii SF6 - zajmuje najmniejszy teren wśród spotykanych rozwiązań technicznych i jest całkowicie bezpieczna dla otoczenia i obsługi.

ENERGA dla EURO 2012

Budowa pozostałych nowych Głównych Punktów Zasilających: GPZ Lotnisko oraz GPZ Młode Miasto (teren byłej Stoczni Gdańskiej ) pozwoli także zasilić obiekty modernizowane i rozbudowywane na przyszłoroczne Mistrzostwa Europy, m.in. Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy i Europejskie Centrum Solidarności. Prace te tworzą także infrastrukturę energetyczną kluczową dla rozwoju całego regionu, gdyż pozwolą na zasilenie nowych obszarów mieszkalnych,  biznesowych i przemysłowych.

Wśród przedsięwzięć realizowanych w ramach projektu „Euro2012”, w tym roku rozpocznie się także budowa nowych głównych punktów zasilania: GPZ Pruszcz Południe, GPZ Kamienny Potok (na terenie miasta Sopotu), a zakończy się modernizacja  rozdzielni 110/15 kV CHEŁM oraz GPZ Gdynia Chylonia.

Rok pod znakiem inwestycji

Prace przygotowujące polską infrastrukturę pod imprezę Mistrzostw Europy w piłce nożnej to ważne, lecz nie jedyne inwestycje ENERGI-Operator w rozwój sieci energetycznych w regionie, co obrazuje finansowa skala przedsięwzięć: wydatki związane z piłkarskim świętem to 80 mln zł, oddział w Gdańsku w tym roku realizuje inwestycje sieciowe na 270 mln zł, a cała Energa-Operator przeznaczy na ten cel 1 miliard 240 mln zł.

Zgodnie z misją ENERGI, która stawia na innowacyjność i najnowsze technologie, jeszcze w tym roku planowana jest budowa nowych linii wysokiego oraz średniego napięcia wraz z przyłączami o łącznej długości ponad 1 300 km, modernizacja ponad 1 200 km linii oraz automatyzacja działających już GPZ.

***

Co to jest GPZ

GPZ – główny punkt zasilania to zespół aparatów i urządzeń elektrycznych, który pozwala zmienić napięcie sieci dystrybucyjnej WN-110 kV (wysokie napięcie) na napięcie sieci rozdzielczej SN-15 kV (średnie napięcie)

***

GPZ Nowy Port – szczegóły nowej inwestycji

1)     Zakres inwestycji – budowa stacji elektroenergetycznej 110/15kV Nowy Port wraz z infrastrukturą towarzyszącą, niezbędną do funkcjonowania i eksploatacji stacji.

2)     Cel inwestycji – umożliwić zasilanie stadionu PGE Arena oraz przyłączenie nowych odbiorców z dzielnic Letnica i Nowy Port w Gdańsku. Poprawa bezpieczeństwa energetycznego aglomeracji trójmiejskiej.

3)     Koszt inwestycji: ok. 17 700 tys. zł

4)     Inwestor: ENERGA-OPERATOR Oddział w Gdańsku

5)     Główny wykonawca: SAG Elbud Gdańsk Holding S.A

6)     Wyposażenie GPZ:

  • transformator WN/SN o mocy 25 MVA (rozdzielnica wysokiego napięcia WN typu HIS firmy Siemens), docelowo będą 2
  • 24-polowa rozdzielnica SN-15 kV (rozdzielnica średniego napięcia SN typu NX+ firmy Siemens ma możliwość rozbudowy do 32 pól SN)
7)     Wybudowane linie wysokiego i średniego napięcia:

  • 600 m nowej dwutorowej linii WN-110 kV (4 nowe słupy WN)
  • ok. 23,1 km linii kablowych SN-15 kV (na zbudowanie tych linii zużyto ok. 69,3 km kabla SN – jest to mniej więcej odległość z Gdańska do Władysławowa lub więcej niż z Gdańska do Elbląga)
8)     Czas budowy: 9 miesięcy

9)     Odpowiedzialny za eksploatację: Biuro Zarządzania Majątkiem Sieciowym Energa-Operator Oddział w Gdańsku

10)  Ciekawostki:

  • GPZ zbudowany jest na bardzo podmokłym terenie. Posadowiony jest na ponad 120 betonowych palach, które wbite są na głębokość 8-9 metrów.
  • Rozdzielnica WN-110 kV typu HIS (Highly Integrated Switchgear) zajmuje najmniejszy teren spośród spotykanych rozwiązań technicznych (ok. 4 razy mniejszy teren, niż rozdzielnica w wykonaniu tradycyjnym)
  • Rozdzielnica typu HIS jest całkowicie bezpieczna dla obsługi (można bez obaw przebywać w bezpośredniej bliskości rozdzielnicy podczas jej normalnej pracy), jednocześnie jest praktycznie bezobsługowa.
  • Jest to druga tego typu rozdzielnica WN na terenie oddziału w Gdańsku.
Źródło ENERGA-Operator. Dostarczył netPR.pl
Authors
Tags , , ,

Related posts

Top