Elektroenergetyka Energia odnawialna Wiadomości branżowe

ENERGA – innowacyjna grupa energetyczna

ENERGA – innowacyjna grupa energetyczna
Otwarcie Grupy ENERGA na innowacyjną energetykę to główne zadanie Rady Naukowo-Technicznej, która dzisiaj rozpoczęła działalność. Na jej czele stanął wybitny specjalista, współtwórca reformy polskiej elektroenergetyki w latach 1990-1995, prof. Jan Popczyk. Rada, złożona z pracowników nauki i ekspertów o uznanym dorobku zawodowym w swoich dziedzinach, działać będzie w ramach należącego do Grupy ENERGA Centrum Badawczo-Rozwojowego. Skupi się ona na poszukiwaniu i wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań zarówno technicznych, ekonomicznych jak i organizacyjnych, które następnie można będzie zastosować w całej Grupie. - To właśnie nowoczesne rozwiązania mają być wyróżnikiem Grupy ENERGA na konkurencyjnym rynku. Rada z jednej strony będzie platformą wymiany wiedzy i opinii między środowiskiem nauki i energetyki, z drugiej natomiast pomoże w wykreowaniu nowego wizerunku Grupy ENERGA jako innowacyjnej grupy energetycznej - mówi prof. Jan Popczyk. Działalność Rady skupiać się będzie, między innymi, wokół następujących obszarów: 1. Poprawy bezpieczeństwa systemu

Otwarcie Grupy ENERGA na innowacyjną energetykę to główne zadanie Rady Naukowo-Technicznej, która dzisiaj rozpoczęła działalność. Na jej czele stanął wybitny specjalista, współtwórca reformy polskiej elektroenergetyki w latach 1990-1995, prof. Jan Popczyk.

Rada, złożona z pracowników nauki i ekspertów o uznanym dorobku zawodowym w swoich dziedzinach, działać będzie w ramach należącego do Grupy ENERGA Centrum Badawczo-Rozwojowego. Skupi się ona na poszukiwaniu i wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań zarówno technicznych, ekonomicznych jak i organizacyjnych, które następnie można będzie zastosować w całej Grupie.

To właśnie nowoczesne rozwiązania mają być wyróżnikiem Grupy ENERGA na konkurencyjnym rynku. Rada z jednej strony będzie platformą wymiany wiedzy i opinii między środowiskiem nauki i energetyki, z drugiej natomiast pomoże w wykreowaniu nowego wizerunku Grupy ENERGA jako innowacyjnej grupy energetycznej – mówi prof. Jan Popczyk.

Działalność Rady skupiać się będzie, między innymi, wokół następujących obszarów:

1. Poprawy bezpieczeństwa systemu dystrybucyjnego

Niedawny kryzys energetyczny w Szczecinie wywołał liczne pytania o stan polskiej energetyki i bezpieczeństwo energetyczne kraju i poszczególnych regionów. Eksperci wskazują, że jeśli inwestycje w sieci elektroenergetyczne oraz nowe moce wytwórcze nie przyspieszą, to do podobnych awarii może dochodzić coraz częściej. W Polsce wzrasta zapotrzebowanie na energię elektryczną, za czym nie idzie przepustowość linii energetycznych i rozwój nowych mocy wytwórczych. Aby nie dopuścić do krytycznych przerw w dostawie energii, zminimalizować skutki awarii i ich koszy niezbędne jest podjęcia jak najszybszych działań związanych z rozwojem usług operatorskich. Należy przez to rozumieć nie tylko modernizację i budowę sieci, lecz również, a może przede wszystkim wdrażanie nowoczesnych rozwiązań, np. związanych ze współpracą źródeł rozproszonych z siecią dystrybucyjną.

2. Rozproszonej energetyki odnawialnej

Otwarcie się na innowacyjną energetykę rozproszoną, odnawialno-gazową pozwoli Grupie ENERGA w nachodzących latach odpowiedzieć na dwa podstawowe sygnały rynkowe – deficyt mocy wytwórczych oraz deficyt certyfikatów, zwłaszcza zielonych i żółtych (świadectwa pochodzenia energii ze źródeł odnawialnych) – uważa prof. Jan Popczyk.

A to już wiesz?  Toruń: ENERGA - OPERATOR dodaje uroku miastom Pomorza i Kujaw

Strategia ukierunkowana na innowacyjną energetykę jest zgodna ze strategią Unii Europejskiej w kwestii dotyczącej ochrony środowiska i wykorzystania energii odnawialnej. Zgodnie z polityką unijną, określaną jako 3×20, kraje członkowskie muszą do 2020 r. zwiększyć udział energii odnawialnej w ogólnym zużyciu do 20 proc., zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych o 20 proc. i o tyle samo – ogólną energochłonność PKB.

Działalność Rady z pewnością pomoże spółce ENERGA zająć pozycję krajowego lidera w realizacji dyrektywy dotyczącej energii odnawialnej. Pozwoli też umocnić pozycję Grupy ENERGA jako silnego gracza na rynku certyfikatów zielonych – mówi Mirosław Bieliński, prezes ENERGA SA.

3. Inspirowanie i wskazywanie kierunków badawczych istotnych dla konkurencyjności spółek Grupy na rynku energetycznym w skali długookresowej, kierowanie podjętymi badaniami i nadzór nad wdrażaniem ich wyników.

– Wyniki badań uzyskane w ramach wszystkich obszarów będą sukcesywnie integrowane w mapę drogową: z jednej strony bezpieczeństwa systemu dystrybucyjnego (elektroenergetycznego) należącego do Grupy ENERGA, a z drugiej – konkurencyjności Grupy na rynku energii elektrycznej (także ciepła, i ewentualnie paliw transportowych). Uznaje się, że w warunkach rynkowych takie podejście (polegające na budowie mapy drogowej) przyczyni się do najlepszego prowadzenia badań i efektywnego wykorzystanie ich wyników w praktyce gospodarczej Grupy ENERGA – dodaje prof. Jan Popczyk.

Jednym z zadań Rady będzie prowadzenie stałego seminarium "Innowacyjna energetyka", adresowanego nie tylko do pracowników Grupy ENERGA, ale też do środowisk biznesowych, pozarządowych i rządowych. W ramach seminarium uruchomiony zostanie portal internetowy, który będzie bazą wiedzy, platformą komunikacji i prezentacji innowacyjnych produktów.

***

Prof. dr hab. inż. Jan Popczyk jest długoletnim pracownikiem Politechniki Śląskiej i znanym w środowisku orędownikiem energetyki rozproszonej. Członek Komitetu Problemów Energetyki PAN oraz Sekcji Systemu Elektroenergetycznego Komitetu Elektrotechniki PAN. Współtwórca reformy polskiej elektroenergetyki, profesor na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej. W latach 1990-1995 prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych SA, w latach 1994-1995 przewodniczący CENTREL. Współtworzył i realizował koncepcję odłączenia polskiego systemu elektroenergetycznego od systemu POKÓJ (ZSRR i kraje Europy Środkowej) i połączenia z systemem zachodnioeuropejskim (UCPTE/UCTE). Od 1998 do 2000 roku doradca wicepremiera Leszka Balcerowicza ds. reform w kompleksie paliwowo-energetycznym. W okresie od 1995 roku współtworzył i współzarządzał kolejno czterema małymi, innowacyjnymi przedsiębiorstwami (ostatnim jest eGmina Infrastruktura Energetyka).

A to już wiesz?  Serinus otrzymał certyfikat ?Spółka przyjazna inwestorom?

Źródło ENERGA-Operator. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy