Elektroenergetyka Energia odnawialna Wiadomości branżowe

Koszalin: Inwestycje sieciowe – energetyczna nowość na skalę krajową

Inwestycje w rozwój i modernizację sieci elektroenergetycznej oraz budowa przyłączeniowa infrastruktury energetycznej w koszalińskim Oddziale ENERGA- OPERATOR SA pochłoną w roku 2009 ponad 69 milionów złotych, czyli o ponad 25 proc. więcej niż przeznaczono na to w ub. r. Nowością w skali kraju są linie „niskozwisowe”, które wzmocnią zasilanie turystycznej części regionu (Koszalin - Mielno-Unieście).Jedną z ważniejszych inwestycji jest podłączenie elektrowni wiatrowej, liczącej łącznie  45 wiatraków o mocy 2 MW każdy( stanowi to ok. 40 proc. szczytowego obciążenia Oddziału.). W znajdującym się w pasie nadmorskim Koszalinie przybywa  hoteli, ośrodków wczasowych i tzw. małej gastronomii. Dlatego też, do końca czerwca 2009 roku zostanie oddana do eksploatacji linia średniego napięcia  z przewodami wysokotemperaturowymi tzw. niskozwisowymi na trasie Koszalin- Mielno- Unieście. Posiadają one większą o 100% przepustowość od tradycyjnych przewodów. Jest to pierwsza i jedyna w kraju taka inwestycja, która umożliwi przyłączenie nowych odbiorców w turystycznych

Inwestycje w rozwój i modernizację sieci elektroenergetycznej oraz budowa przyłączeniowa infrastruktury energetycznej w koszalińskim Oddziale ENERGA- OPERATOR SA pochłoną w roku 2009 ponad 69 milionów złotych, czyli o ponad 25 proc. więcej niż przeznaczono na to w ub. r. Nowością w skali kraju są linie „niskozwisowe”, które wzmocnią zasilanie turystycznej części regionu (Koszalin – Mielno-Unieście).

Jedną z ważniejszych inwestycji jest podłączenie elektrowni wiatrowej, liczącej łącznie  45 wiatraków o mocy 2 MW każdy( stanowi to ok. 40 proc. szczytowego obciążenia Oddziału.).

W znajdującym się w pasie nadmorskim Koszalinie przybywa  hoteli, ośrodków wczasowych i tzw. małej gastronomii. Dlatego też, do końca czerwca 2009 roku zostanie oddana do eksploatacji linia średniego napięcia  z przewodami wysokotemperaturowymi tzw. niskozwisowymi na trasie Koszalin- Mielno- Unieście. Posiadają one większą o 100% przepustowość od tradycyjnych przewodów. Jest to pierwsza i jedyna w kraju taka inwestycja, która umożliwi przyłączenie nowych odbiorców w turystycznych miejscowościach do czasu wybudowania nowego Głównego Punktu Zasilania (GPZ).

Nowa stacja  GPZ, która  zostanie oddana w sierpniu br na terenie koszalińskiej strefy ekonomicznej, spowoduje budowę kolejnych obiektów przemysłowych oraz poprawi jakość i pewność zasilania osiedla domków jednorodzinnych w Nowych i Starych Bielicach oraz przemysłowej dzielnicy Koszalina. Całość pochłonie ponad 11 milionów złotych.

Ponadto budowa infrastruktury energetycznej w Kołobrzegu( w fazie projektu) pozwoli zasilić stadion sportowy oraz obiekty sportowo- rekreacyjne, a także umożliwi przyłączenie budynków mieszkalnych na wyspie Solnej w Kołobrzegu.

Poprawa pewności zasilania oraz wzrost mocy poprzez budowę sieci średniego napięcia to kolejna inwestycja w Koszalinie, gdzie wykonano już I etap tzw. zasilanie podstawowe w nowym Centrum Handlowym „KOSMOS”. Rozpoczęto już II etap tzw. zasilania rezerwowego poprzez wybudowanie 1,2 km linii kablowej średniego napięcia bezpośrednio z GPZ na ul. Morskiej. Oddział planuje także w tym roku rozpoczęcie kompleksowej modernizacji stacji transformatorowej ( GPZ- Marcelin) w Szczecinku. Całość szacowana na ok.17 mln. złotych. Inwestycja będzie realizowana w latach 2009- 2011 i przeprowadzana w tzw. obiegu czynnym stacji.

A to już wiesz?  Nowy GPZ w Swarożynie poprawi bezpieczeństwo energetyczne i przyspieszy rozwój gospodarczy Kociewia

Co ważne, modernizacja nie będzie odczuwalna dla mieszkańców regionu oraz różnych przyłączonych obiektów, bowiem nie pozbawi ich zasilania.

Źródło ENERGA-Operator. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy