Wiadomości branżowe Wydobycie

Serinus w Rumunii odkrywa liczne strefy gazu o komercyjnym potencjale

Serinus w Rumunii odkrywa liczne strefy gazu o komercyjnym potencjale
Serinus zakończył prace wiertnicze na rumuńskim odwiercie Moftinu-1001. Wykazały one obecność licznych stref gazu o potencjale do komercyjnego wydobycia. Jednocześnie prace ujawniły występowanie dodatkowych stref, których właściwości wymagają dalszych badań. Testowanie odwiertu zaplanowano na początek lutego 2015 roku.Moftinu-1001 osiągnął 28 listopada 2014 r. końcową głębokość 1.463 metrów, po przewierceniu się przez całą sekcję mioceńskich i plioceńskich piaskowców. Stanowią one odpowiedniki stref, do których dotarł wykonany przez Winstar Resources w 2012 r. odwiert Moftinu-1000, który odnotował 1,6 mln stóp sześciennych dziennie łącznego przepływu z dwu piaskowców. Pierwotnie głębokość końcową Moftinu-1001 planowano na 1.900 metrów, aby zbadać możliwości występowania gazu w premioceńskich strukturach. Jednak problemy mechaniczne, które wystąpiły na głębokości 1.463 metrów spowodowały, że wiercenie głębiej nie jest uzasadnione.Pomiary wykazały trzy strefy pochodzące z okresu pliocenu i miocenu z gazem potencjalnie opłacalnym do wydobycia o

Serinus zakończył prace wiertnicze na rumuńskim odwiercie Moftinu-1001. Wykazały one obecność licznych stref gazu o potencjale do komercyjnego wydobycia. Jednocześnie prace ujawniły występowanie dodatkowych stref, których właściwości wymagają dalszych badań. Testowanie odwiertu zaplanowano na początek lutego 2015 roku.

Moftinu-1001 osiągnął 28 listopada 2014 r. końcową głębokość 1.463 metrów, po przewierceniu się przez całą sekcję mioceńskich i plioceńskich piaskowców. Stanowią one odpowiedniki stref, do których dotarł wykonany przez Winstar Resources w 2012 r. odwiert Moftinu-1000, który odnotował 1,6 mln stóp sześciennych dziennie łącznego przepływu z dwu piaskowców. Pierwotnie głębokość końcową Moftinu-1001 planowano na 1.900 metrów, aby zbadać możliwości występowania gazu w premioceńskich strukturach. Jednak problemy mechaniczne, które wystąpiły na głębokości 1.463 metrów spowodowały, że wiercenie głębiej nie jest uzasadnione.

Pomiary wykazały trzy strefy pochodzące z okresu pliocenu i miocenu z gazem potencjalnie opłacalnym do wydobycia o łącznej miąższości 17 metrów. Jego złoża zalegają na głębokości ok. 730-900 metrów. Piaskowce te charakteryzuje doskonała porowatość zawierająca się w przedziale od 24 proc. do 36 proc.

Odwiert natrafił także na trzy dodatkowe strefy na głębokości od 500 do 600 metrów, o łącznej grubości piaskowców wynoszącej 23 metry. Strefy te pokazują dobre własności złożowe, jednak wstępne dane nie są rozstrzygające w kwestii istnienia tam węglowodorów. Dlatego też będą potrzebne dalsze badania, aby potwierdzić komercyjny charakter tych stref.

Odwiert Moftinu-1001 został orurowany, zaś jego uzbrajanie i testowanie rozpocznie się na początku lutego. Serinus przedłoży rumuńskim regulatorom do akceptacji program uzbrajania i testowania, a uzyskanie stosownej zgody spodziewane jest w styczniu.

Urządzenie wiertnicze przenoszone jest obecnie do lokalizacji Moftinu-1002bis, gdzie ? według założeń ? mają być wykonane do końca bieżącego miesiąca prace wiertnicze i orurowanie. Jeśli odwiert Moftinu-1002bis będzie udany, zostanie on również uzbrojony i przetestowany bezpośrednio po pracach przy Moftinu-1001.

A to już wiesz?  TAURON z GOPR-em w kolejnych latach

Oba te odwierty wraz z niedawno pozyskanymi danymi z obszaru 180 km2 w ramach programu badań sejsmicznych 3D na obszarze Santau, będą stanowiły wypełnienie zobowiązań wobec administracji państwowej i partnera w zakresie prac na koncesji Satu Mare.

?Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektów pracy w Rumunii, które potwierdzają potencjał naszej koncesji Satu Mare. Oczekujemy, że może on wzrosnąć stając się w portfelu Serinusa znaczącym aktywem pod względem rozwojowych działań operacyjnych i produkcji? ? powiedział Jakub Korczak, Wiceprezes ds. Relacji Inwestorskich, Dyrektor Operacji w Europie Środkowo-Wschodniej Serinus Energy.

Serinus Energy działa w Rumunii za pośrednictwem swojej spółki zależnej Winstar Satu Mare SRL, której jest jedynym udziałowcem. Odwiert Moftinu-1001 został wykonany na obszarze koncesji Satu Mare, położonej w północno-zachodniej Rumunii. 60 proc. koncesji Satu Mare należy do Winstar Satu Mare SRL, która jest także jej operatorem. Drugim udziałowcem jest spółka zależna KMG International, posiadająca szeroki i zróżnicowany portfel aktywów w rumuńskim sektorze energetycznym.


dostarczył infoWire.pl

Źródło SERINUS ENERGY. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy