Okna

Drobny detal o dużym znaczeniu. Okpol prezentuje wyłaz dachowy WVD+ 47×73

Drobny detal o dużym znaczeniu. Okpol prezentuje wyłaz dachowy WVD+ 47×73
27.06.2017 Poddasze nieużytkowe zazwyczaj pełni rolę domowego składziku, o którym przypominamy sobie podczas sezonowej wymiany garderoby, rearanżacji domu czy poszukiwania dawno zapomnianych pamiątek. O czym

27.06.2017

Poddasze nieużytkowe zazwyczaj pełni rolę domowego składziku, o którym przypominamy sobie podczas sezonowej wymiany garderoby, rearanżacji domu czy poszukiwania dawno zapomnianych pamiątek. O czym nie wolno zapominać, to dokładne zabezpieczenie takiego pomieszczenia przed wilgocią, a także umożliwienie wejścia na dach chociażby w razie uszkodzeń połaci. Zadania te pozwala spełnić wysokiej jakości wyłaz dachowy.

Choć z pozoru nieistotny, wyłaz dachowy pełni szereg funkcji – także na poddaszu nieużytkowym, często pełniącym rolę „piwnicy na piętrze”. To idealne rozwiązanie do doświetlenia, przewietrzania oraz wygodnego, szybkiego i bezpiecznego wyjścia na dach. Dobrze dobrany wyłaz dachowy pełni również funkcję strażnika pomieszczenia, chroniąc je przed wilgocią, deszczem i przenikaniem zimnego powietrza. Na wybór odpowiedniego rozwiązania warto więc spojrzeć z dwóch stron – profesjonalnego dekarza oraz użytkownika końcowego. Co to oznacza w praktyce?

Nieużytkowe, ale bezpieczne

Wyłaz dachowy należy traktować jako swoistą barierę chroniącą wnętrze przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Dobrej jakości rozwiązanie powinno być w 100% szczelne i charakteryzować się solidnymi parametrami wytrzymałościowymi. Spełnienie tych warunków pozwoli nam oszczędzić obaw o stan strychu, zwłaszcza podczas długich deszczowych tygodni.

Ochrona przed wilgocią to istotny aspekt, który znajduje odzwierciedlenie w rozwiązaniach marki OKPOL. Tworząc wyłaz dachowy WVD+ pod uwagę wzięto wszystkie okoliczności, którym musi sprostać element budowlany w pomieszczeniu, a które na co dzień pozostają niejako poza kontrolą użytkownika.

– Do konstrukcji wyłazu WVD+ wykorzystaliśmy wytrzymałe drewno sosnowe, a za izolację przeciwwilgociową odpowiada zintegrowany kołnierz paroprzepuszczalny, łączący stolarkę z membraną dachową. Całość wspiera rynna odwadniająca, która dodatkowo poprawia izolację odprowadzając wilgoć poza obrys wyłazu, a także klin uszczelniający boczne połączenie wyłazu z dachem – podkreśla Marcin Demski, ekspert firmy OKPOL. – Ochronę przed gradobiciem, intensywnymi opadami deszczu czy opadającymi na dach gałęziami i szyszkami zapewnia zaś hartowany, dwuszybowy pakiet wypełniony argonem – dodaje.

A to już wiesz?  Wysokie poddasze w oczach niewysokich.

Droga na sam szczyt

Z drugiej strony, wyłaz dachowy to także swoiste „drzwi” na dach, przydatne w czasie prac renowacyjnych, montażowych czy konserwacyjnych. Dlatego też warto wybrać takie rozwiązanie, które w najwyższym stopniu ułatwi ruch pomiędzy dachem i poddaszem, bez narażenia konstrukcji na uszkodzenia – zwłaszcza podczas przenoszenia narzędzi, drabin i innych akcesoriów dekarskich.

W pierwszej kolejności, należy zwrócić uwagę na jego wymiary wyłazu, które powinny umożliwić dorosłej osobie bezproblemowe dostanie się na dach. Istotny jest też sposób otwierania skrzydła, co także wpływa na mobilność fachowca.

– W przypadku wyłazu WVD+ postawiliśmy na maksymalną elastyczność. Uniwersalne zawiasy pozwalają na zmianę kierunku otwierania wyłazu w lewo lub w prawo, a takie elementy jak wspornik dachówki, ogranicznik otwierania czy uchwyt blokujący skrzydło w trzech pozycjach dodatkowo ułatwiają pracę w obrębie dachu – wymienia Marcin Demski. – O zabezpieczenie stolarki przed nieprzewidzianymi uszkodzeniami dba zaś trwała i wytrzymała listwa kominiarska – dodaje ekspert OKPOL.

Model WVD+ dostępny jest w wymiarach 47×73 cm oraz 80×80 cm. Istnieje możliwość wykonania wyłazu w rozmiarze niestandardowym, mieszczącym się w granicach 57-86 cm długości na 47-86 cm szerokości. Produkt objęty jest 2-letnią gwarancją na wyłaz, 20-letnią gwarancją na szybę oraz dożywotnią gwarancją na gradobicie.

Producent: OKPOL

Pakiet szybowy: dwuszybowy

Szyba zewnętrzna: hartowana

Kąt montażu: 15° – 65°

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy