Gazowa

Z Polski do Holandii – innowacyjne przejście dla pieszych Smartpole Crossing

Z Polski do Holandii – innowacyjne przejście dla pieszych Smartpole Crossing Spółka akcyjna Alumast z Wodzisławia Śląskiego zakończyła niedawno dostawę aktywnego multimedialnego przejścia dla pieszych

Z Polski do Holandii – innowacyjne przejście dla pieszych Smartpole Crossing

Spółka akcyjna Alumast z Wodzisławia Śląskiego zakończyła niedawno dostawę aktywnego multimedialnego przejścia dla pieszych w Weert w Holandii. Podobne rozwiązanie zainstalowała również w Jaworze na Dolnym Śląsku.

Holandia to jeden z krajów europejskich przodujących we wdrażaniu na szeroką skalę nowinek w zakresie poprawy bezpieczeństwa użytkowników dróg. Rozwiązania holenderskie stały się wzorem i standardem dla tych, dla których troska o bezpieczeństwo pieszych jest impulsem do stosowania rozwiązań eliminujących zagrożenia w relacji pieszy – kierowca. Pierwsze wzorce holenderskich rozwiązań zostały z sukcesem zrealizowane 10 lat temu w Puławach, w ramach nowatorskiego projektu pod nazwą „Miasteczko holenderskie”. Dzisiaj możemy być dumni z tego, że Holendrzy dostrzegli i zdecydowali się zastosować polski inteligentny system doświetlenia i oznakowania przejścia dla pieszych Smartpole Crossing, który jest innowacyjnym rozwiązaniem oferowanym przez Alumast SA.

Głównym zadaniem systemu Smartpole Crossing jest wczesne ostrzeganie kierowców o obecności pieszych w strefie przejścia oraz na samym przejściu dla pieszych wyznaczonym tradycyjną zebrą oraz znakami drogowymi D6. Dzięki emitowanym ostrzegawczym sygnałom świetlnym i dźwiękowym, generowanym w momencie zbliżania się pieszego do przejścia, znacznie poprawia się koncentracja uczestników ruchu drogowego. Jak zatem zbudowany jest ten wyjątkowy system, który znajduje coraz więcej zwolenników wśród zarządców dróg – wyjaśnia Jarosław Schabowski, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego w Alumast SA.

Po obu stronach jezdni zamontowane są, zgodnie z wytycznymi dla prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych, słupy kompozytowe, które komunikują się między sobą drogą radiową lub za pomocą przewodów umieszczonych pod jezdnią. Gdy jeden z czujników kurtynowych zamontowanych na słupie wykryje ruch pieszego, wówczas obydwa słupy generują sygnały świetlne i dźwiękowe pobudzające przechodniów i kierowców do zachowania szczególnej ostrożności. W konstrukcji słupa umieszczona jest sygnalizacja ostrzegawcza w formie dziewięciu żółtych źródeł światła LED skierowanych w stronę nadjeżdżających pojazdów oraz nadchodzących pieszych. Dzięki temu kierowca jest w stanie z dużej odległości zauważyć sygnał ostrzegawczy informujący o pojawieniu się na przejściu przechodniów i odpowiednio zredukować prędkość pojazdu, by bezpiecznie wyhamować przed przejściem dla pieszych. Wbudowane wewnątrz słupów głośniki odtwarzają dowolnie zaprogramowane komunikaty głosowe, które pomagają osobom niepełnosprawnym, niewidomym i niedowidzącym wzmóc czujność w strefie przejścia. To rozwiązanie jest też dedykowane osobom, które chodzą ze wzrokiem zatopionym w smartfonch, często nie zważając na intensywność ruchu drogowego. Bardzo ważnym elementem bezpiecznego przejścia dla pieszych jest jego właściwe doświetlenie. W systemie Smartpole Crossing wymóg ten gwarantują: nowoczesna oprawa oświetleniowa LED z asymetrycznym rozsyłem światła, zapewniająca przy tym dodatni kontrast, doświetlająca sylwetkę przechodnia bez oślepiania kierowców. Zainstalowane na słupach odblaskowe znaki drogowe D6 mają w standardzie opcję podświetlania światłem stałym lub pulsującym zsynchronizowanym z lampami ostrzegawczymi LED.

A to już wiesz?  Infoscan rezygnuje z finansowania od funduszu EHGOSF

System ostrzegania Smartpole Crossing może działać przez cały dzień dzięki akumulatorom do podtrzymania pracy sygnałów świetlnych i dźwiękowych uaktywniającym się, kiedy główne zasilanie opraw jest wyłączone.

– Aktywne słupy nie tylko zwiększają widoczność przejścia, pomagają dzieciom i osobom starszym czy niepełnosprawnym, ale także pozytywnie wpływają na płynność ruchu drogowego.

Nowoczesny system Smartpole Crossing został zainstalowany w pobliżu szkoły w Weert w Holandii, aby zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i rodzicom. Przejście dla pieszych w Holandii zostało zrealizowane w systemie Smartpole Crossing, który zapewnia lepszą widoczność zarówno pieszemu, jak i kierowcy w każdych warunkach atmosferycznych i o każdej porze dnia.

– Innowacyjne przejścia dla pieszych w różnych wersjach zainstalowaliśmy już w Rumunii oraz w kilku miastach w Polsce. Nasze zaawansowane technologicznie słupy oświetleniowe są też na Słowacji, Krecie, w Czechach, Norwegii, Hiszpanii i Szwecji. To nowoczesne technologie, które doskonale sprawdzają się w branży drogowej, kolejowej czy energetycznej – mówi Zbigniew Szkopek, prezes Alumast SA.

————————
Informacje o spółce
Alumast SA jest wiodącym projektantem i producentem innowacyjnych rozwiązań kompozytowych wykorzystywanych w wielu branżach, m.in. kolejowej, energetycznej, teletechnicznej czy drogowej. Słupy i konstrukcje Alumast SA są z powodzeniem wykorzystywane w inwestycjach drogowych, energetycznych, deweloperskich oraz w branży HoReCa.
Swoją działalność Alumast rozpoczął jako kilkuosobowa firma specjalizująca się w produkcji, sprzedaży i montażu rozwiązań aluminiowych. Na przestrzeni lat skupił się na rozwoju oferty opartej na innowacyjnych właściwościach kompozytu polimerowego. Dzięki temu jego produkty znalazły zastosowanie w ponad 40 krajach na całym świecie.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy