Materiały budowlane

Atlas M-system 3G Poddany wymagającej próbie

Atlas M-system 3G Poddany wymagającej próbie
Łódź, 21 października 2022r. Informacja prasowa Atlas M-system 3G Poddany wymagającej próbie Atlas M-system 3G to innowacyjne rozwiązanie do montażu płyt gipsowo-kartonowych i OSB. Zazwyczaj

Łódź, 21 października 2022r.
Informacja prasowa

Atlas M-system 3G
Poddany wymagającej próbie

Atlas M-system 3G to innowacyjne rozwiązanie do montażu płyt gipsowo-kartonowych i OSB. Zazwyczaj wykorzystywany jest podczas standardowych prac remontowych w domach czy mieszkaniach na stosunkowo małych powierzchniach – ścianach, sufitach i podłogach. Jak jednak zachowa się na naprawdę dużym metrażu – sali gimnastycznej o wielkości 170 m2? Zespół Szkół Mechanicznych w Radziejowie postanowił to sprawdzić, a Atlas przyjął wyzwanie.

Wykonanie podłogi w sali gimnastycznej to wyjątkowo wymagające zadanie dla każdego wykonawcy. Jest do bowiem duża powierzchnia codziennie poddawana licznym obciążeniom i intensywnej eksploatacji. Dodatkowo z pomieszczenia korzystają głównie dzieci, więc odpowiednie wykonanie prac ma wpływ na ich bezpieczeństwo. Sportowy i jednocześnie reprezentacyjny charakter miejsca wymaga także wysokiej staranności i dokładności podczas realizacji. Te wszystkie czynniki powodują, że dobór odpowiedniego systemu montażowego do dużej sali gimnastycznej w Radziejowie był niezwykle istotny. Co ciekawe Fachowiec, który zdecydował się na pracę z Atlas M-systemem 3G, z zawodu jest stolarzem i nie miał dotychczas doświadczenia z tym rozwiązaniem. Możliwości produktu oraz pomoc szkoleniowca i doradcy technicznego Atlas zachęciły go do zastosowania M-systemu w tej inwestycji. Jak to się udało?

Przygotowanie
Pracę rozpoczęto od zerwania starego parkietu. Następnie wyrównano podłoże oraz nałożono hydroizolację. Dodatkowo łączenia ze ścianami wyklejono taśmą uszczelniającą ATLAS WTS, a naroża sali gimnastycznej zabezpieczono narożnikami uszczelniającymi. Te wszystkie zabiegi trwale zabezpieczyły podłoże przed wnikaniem wody i wilgoci. Następnie sprawdzono wilgotność posadzki. Ta wynosiła 1%, więc mieściła się w normie zalecanej pod położenie paneli. Kluczowe było zmierzenie różnicy poziomów w całym pomieszczeniu. Ta w najwyższym punkcie wynosiła 5 cm a w najniższym niecały 1 cm. Te dane pozwoliły określić, na jakiej długości śruby najlepiej się zdecydować. Zastosowano zestaw L 110, który pozwala na regulację w podłożu mineralnym od 14 do 88 mm. Wszystkie prace montażowe zostały poprzedzone szkoleniem przeprowadzonym przez eksperta marki Atlas.

A to już wiesz?  Jak powstają wysokojakościowe rozwiązania izolacyjne?

M-system 3G – wykonanie
Fachowiec rozpoczął kolejny etap od rozplanowania ułożenia płyt, zaczynając od prawej strony hali. Wykonawca zdecydował się na rozstaw łączników M-systemu 40 x 40 cm (maksymalny wynosi 62,5 x 62,5 cm). Wybór minimalnej odległości pomiędzy mocowaniami był podyktowany przeznaczeniem pomieszczenia i planowanym wysokim natężeniem ruchu. Na łączeniach płyt OSB zastosowano dylatację za pomocą drewnianych klinów. Takie rozwiązanie wyeliminuje powstające naprężenia. Przy montażu konstrukcji przeniesiono rozstaw łączników na płyty, co później ułatwiło i przyśpieszyło tempo prac. W celu wyciszenia posadzki zastosowano piankę rozprężną. Wszystkie elementy zostały wkręcone przy pomocy lasera. Sprawdzono także poziom położonych płyt za pomocą 4-metrowej łaty. To pozwoliło upewnić się Fachowcowi, że Atlas M-system 3G idealnie wypoziomował posadzkę pod parkiet.

Imponujący efekt
Gdy konstrukcja z płyt OSB została przygotowana, do położenia pozostał parkiet. Ten został dostarczony do szkoły jeszcze przed rozpoczęciem prac, aby przyzwyczaił się do temperatury i warunków panujących w pomieszczeniu. Parkiet był klejony niemal przez miesiąc, a następnie polakierowany matowym lakierem. Ostatnim elementem było narysowanie pasów boiska do koszykówki.

Efekt okazał się niezwykle satysfakcjonujący. Podłoga została wykonana starannie, a Atlas M-system 3G sprawił, że prace na tak dużej powierzchni zostały zrealizowane bardzo sprawnie – instalacja łączników i położenie płyt OSB jednej osobie zajęły tylko 2 tygodnie. Niewielkie wymiary produktu pozwoliły na wygodny i bezpieczny transport, a następnie łatwe przechowywanie. Nie trzeba było martwić się także o odpady powstające w trakcie realizacji, jak np. w przypadku tradycyjnych legarów drewnianych.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy