Elektroenergetyka Energia odnawialna Wiadomości branżowe

ENERGA i Lasy Państwowe: pierwsza w energetyce umowa o współpracy

Ułatwienia w budowie nowych linii elektroenergetycznych na terenach leśnych przewiduje podpisana dzisiaj ramowa umowa o współpracy. To pierwsze w kraju takie porozumienie pomiędzy dystrybutorem  energii elektrycznej a Lasami Państwowymi.  Umowa przewiduje także łatwiejszy dostęp do sieci w celu jej naprawy czy modernizacji oraz reguluje kwestie wycinki drzew wzdłuż linii energetycznych.  - Część ze 165 tys. km naszych linii przebiega przez tereny leśne – mówi Wojciech Orzech, wiceprezes Energa-Operator, który dziś w Koszalinie podpisał umowę – stąd waga dzisiejszej umowy jest ogromna. Dzięki porozumieniu z Lasami Państwowymi będziemy mogli pracować nad zmniejszeniem liczby awarii i przyspieszyć tak bardzo wyczekiwane inwestycje.Przyczyną wielu  awarii, a tym samym przerw w dostawach energii,  jest zerwanie linii energetycznych przez powalone w czasie wichur drzewa lub gałęzie. Zasady ich wycinki , a także prowadzenia prac eksploatacyjnych zostały uporządkowane i ujednolicone – Energa-OPERATOR uzyskuje generalną zgodę na ich prowadzenie. Obie strony zobowiązały się także do współdziałania w sprawach nowych inwestycji liniowych, a co za tym idzie Lasy

Ułatwienia w budowie nowych linii elektroenergetycznych na terenach leśnych przewiduje podpisana dzisiaj ramowa umowa o współpracy. To pierwsze w kraju takie porozumienie pomiędzy dystrybutorem  energii elektrycznej a Lasami Państwowymi.  Umowa przewiduje także łatwiejszy dostęp do sieci w celu jej naprawy czy modernizacji oraz reguluje kwestie wycinki drzew wzdłuż linii energetycznych.

 – Część ze 165 tys. km naszych linii przebiega przez tereny leśne – mówi Wojciech Orzech, wiceprezes Energa-Operator, który dziś w Koszalinie podpisał umowę – stąd waga dzisiejszej umowy jest ogromna. Dzięki porozumieniu z Lasami Państwowymi będziemy mogli pracować nad zmniejszeniem liczby awarii i przyspieszyć tak bardzo wyczekiwane inwestycje.

Przyczyną wielu  awarii, a tym samym przerw w dostawach energii,  jest zerwanie linii energetycznych przez powalone w czasie wichur drzewa lub gałęzie. Zasady ich wycinki , a także prowadzenia prac eksploatacyjnych zostały uporządkowane i ujednolicone – Energa-OPERATOR uzyskuje generalną zgodę na ich prowadzenie. Obie strony zobowiązały się także do współdziałania w sprawach nowych inwestycji liniowych, a co za tym idzie Lasy Państwowe nie będą bez uzasadnionej przyczyny odmawiały wyrażania zgody na wybudowanie nowych linii dystrybucyjnych. Jest to niezbędna w celu uzyskania pozwolenia na budowę infrastruktury.

–  Źródłem dotychczasowych problemów jest niedoskonały system prawny – mówi Wojciech Orzech.  – Regulacje dotyczące budowy i dostępu do urządzeń elektroenergetycznych są niewystarczające. Dzisiejsza uroczystość pokazuje, że – pomimo istniejących barier –  warto i można znaleźć porozumienie.

Zawarta dziś umowa ramowa, w której energetycy zobowiązują się m.in. do przestrzegania wytycznych leśników przy wycince, składowaniu drzew, czy dotyczących sposobu prowadzenia inwestycji, by odbyło się to w możliwie najbardziej ochronnych warunkach dla lasu, stanowi podstawę do podpisania umów wykonawczych ze 109 nadleśnictwami znajdującymi się na terenie działania Energa-Operator.

ENERGA-OPERATOR SA zajmuje się dystrybucją energii elektrycznej na obszarze ¼ kraju. Spółka eksploatuje blisko 165  tys km linii energetycznych, z czego blisko 5 tys. przebiega przez tereny Lasów Państwowych, zajmując 3,5 tys. ha powierzchni leśnej.

 

A to już wiesz?  Startuje konkursu edukacyjny ?Planeta Energii?

Źródło ENERGA-Operator. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy