Elektroenergetyka Wiadomości branżowe

Energetycy pomagają bocianom

TAURON Dystrybucja w ramach projektu „Bocian nasz” od wielu lat dba o bocianie gniazda zlokalizowane na słupach energetycznych. Podczas ostatniej zimy, energetycy uporządkowali, poddali modernizacji bądź zamontowali na specjalnie przygotowanych stalowych platformach aż 164 bocianie domostwa.Bociany coraz częściej budują swoje gniazda na słupach energetycznych. Niestety sieć energetyczna często zagraża ich życiu. Szczególnie nieizolowane przewody elektryczne mogą stanowić niebezpieczeństwo dla ptaków i ich młodych. Natomiast bocianie domostwo rozrastając się rok po roku potrafi ważyć nawet kilkaset kilogramów i może być przyczyną poważnych awarii sieci energetycznych.- Każdego roku gniazda oczyszczamy i wynosimy na specjalne kojce, powyżej przewodów, w których płynie energia. To z pozwala młodym bocianom dorastać w bezpiecznym gnieździe, a TAURON Dystrybucja utrzymać sieci energetyczne w dobrym stanie technicznym - tłumaczy Marcin Marzyński, szef Biura Komunikacji TAURON Dystrybucja.Tauron Dystrybucja organizuje szkolenia dla swoich pracowników, aby by ci wiedzieli jak najlepiej opiekować się ptakami, profesjonalnie przygotować gniazdo i bezpiecznie umieścić je

TAURON Dystrybucja w ramach projektu ?Bocian nasz? od wielu lat dba o bocianie gniazda zlokalizowane na słupach energetycznych. Podczas ostatniej zimy, energetycy uporządkowali, poddali modernizacji bądź zamontowali na specjalnie przygotowanych stalowych platformach aż 164 bocianie domostwa.

Bociany coraz częściej budują swoje gniazda na słupach energetycznych. Niestety sieć energetyczna często zagraża ich życiu. Szczególnie nieizolowane przewody elektryczne mogą stanowić niebezpieczeństwo dla ptaków i ich młodych. Natomiast bocianie domostwo rozrastając się rok po roku potrafi ważyć nawet kilkaset kilogramów i może być przyczyną poważnych awarii sieci energetycznych.

Każdego roku gniazda oczyszczamy i wynosimy na specjalne kojce, powyżej przewodów, w których płynie energia. To z pozwala młodym bocianom dorastać w bezpiecznym gnieździe, a TAURON Dystrybucja utrzymać sieci energetyczne w dobrym stanie technicznym – tłumaczy Marcin Marzyński, szef Biura Komunikacji TAURON Dystrybucja.

Tauron Dystrybucja organizuje szkolenia dla swoich pracowników, aby by ci wiedzieli jak najlepiej opiekować się ptakami, profesjonalnie przygotować gniazdo i bezpiecznie umieścić je na platformie. Ranne zwierzęta, które na przykład wypadły z gniazda, są przewożone przez energetyków do specjalistycznych ośrodków. Wielu pracowników spółki w czasie ubiegłorocznego ataku zimy zajmowało się także dożywianiem bocianów.

Energetycy na co dzień współpracują z ornitologami i konsultują swoje działania, aby jak najlepiej pomagać bocianom.

W naszym najbliższym otoczeniu ubywa wysokich drzew, nie ma już praktycznie dachów krytych strzechą i w związku z tym bociany coraz częściej na lokalizację gniazda wybierają słupy energetyczne. Platforma, na której umieszcza się gniazdo i wynosi powyżej przewodów, to rozwiązanie najlepsze. Zapewnia bezpieczeństwo ptakom i chroni je przed drapieżnikami, np. kunami – mówi dr Jacek Betleja, ornitolog.

Tauron Dystrybucja szacuje, że na słupach energetycznych zarządzanych przez spółkę, znajduje się około półtora tysiąca bocianich gniazd.

A to już wiesz?  MSLGROUP z raportem na temat inwestycji łupkowych w Europie

TAURON Polska Energia SA jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Grupa TAURON obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni kraju i jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce. W skład Grupy TAURON wchodzą m.in. TAURON Wytwarzanie, TAURON Dystrybucja, TAURON Sprzedaż, TAURON Obsługa Klienta, Południowy Koncern Węglowy, TAURON Ekoenergia oraz TAURON Ciepło.

Źródło TAURON Polska Energia SA. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy