Budownictwo

Harmonia inspirowana naturą

Harmonia inspirowana naturą
Dom jednorodzinny w Kuźnicy Kiedrzyńskiej | Fot. Baumit & Grupa Verso Deltoid Harmonia inspirowana naturą Współczesna architektura jednorodzinna coraz częściej zachwyca odważną wizją, lepiej odpowiada

Dom jednorodzinny w Kuźnicy Kiedrzyńskiej | Fot. Baumit & Grupa Verso Deltoid

Harmonia inspirowana naturą

Współczesna architektura jednorodzinna coraz częściej zachwyca odważną wizją, lepiej odpowiada na aktualne potrzeby mieszkańców i środowiska, a przy tym dobrze koresponduje ze swoim otoczeniem, tworząc z nim spójną całość. Co więcej, wokół nas przybywa realizacji, które udowadniają, że tego typu zabudowa nie musi być schematyczna, powtarzalna i nudna. By się o tym przekonać wystarczy spojrzeć na dom w Kuźnicy Kiedrzyńskiej – tegorocznego zwycięzcę konkursu Fasada Roku 2018.

Inwestorzy wychodzą dziś z założenia, że dom to na tyle prywatna przestrzeń, że powinna być ona w 100% „uszyta na miarę” jego mieszkańców. Dlatego w ostatnich latach obserwujemy trend odchodzenia od zakupu gotowego projektu na rzecz realizowania własnych wizji we współpracy z architektem. Tak też było w tym przypadku.

Leśna oaza

Budynek, który przedstawiamy położony jest w malowniczej scenerii sosnowego lasu, w miejscowości Kuźnica Kiedrzyńska pod Częstochową. Jego projekt to dzieło Grupy Verso Deltoid. – Tak urokliwa lokalizacja stała się motywem wyjściowym dla stworzenia spokojnej enklawy dla nowoczesnej i aktywnej rodziny, jednocześnie spełniając jej wszelkie wymagania i potrzeby – podkreślają autorzy tej wyjątkowej kreacji – architekci Jakub Cieślik i Kamil Cierpioł.

Bryła budynku została oparta na prostym kształcie, urozmaiconym o spadziste dachy, które stanowią element charakterystyczny obiektu. W ten sposób uzyskano wrażenie lekkości, a umiejscowienie skosów podkreśla rozróżnienie funkcji obiektów. Znajduje to również odniesienie w przyjętym układzie funkcjonalno-przestrzennym. Jak wyjaśnia arch. Jakub Cieślik, układ kompozycyjny opiera się na zasadzie czytelnej komunikacji. Centralnym miejscem domu, „kręgosłupem” spinającym strefę dzienną i nocną, jest korytarz. Duże przeszklenia od strony południowej zacierają granice pomiędzy wnętrzem a zewnętrzem, pozwalając na przenikanie lasu do środka domu.

Dom jest parterowy. Jedynie jeden ze skosów w części frontowej zaadaptowano jako poddasze, które pełni funkcję bawialni dla dzieci. Poprzez odpowiednią geometrię dachu wnętrze zyskało przestronny charakter.

A to już wiesz?  Dom jak z puzzli

Jak wspomina arch. Kamil Cierpioł, w części frontowej, w pierwotnym założeniu, miał znajdować się garaż dwustanowiskowy, jednak w trakcie budowy inwestorzy zdecydowali, że ta powierzchnia zostanie przeznaczona na funkcjonalne pomieszczenie biurowe. W efekcie, zamiast bramy garażowej jest przeszklenie, zamaskowane zlicowanymi z elewacją, podzielonymi na dwie części, okiennicami. Pozwoliło to na uzyskanie minimalistycznej i naturalnej w swoim wyrazie fasady.

Synergia doskonała

Elewacje domu obłożone zostały deskami z modrzewia syberyjskiego, dzięki czemu całość perfekcyjnie komponuje się z zalesionym otoczeniem. Drewno pełni tu szczególną rolę – zapewnia harmonię z naturą, tworząc przy tym jednocześnie przytulną, ciepłą aurę wokół domu.

– Teren inwestycji znajduje się na skraju lasu sosnowego wśród domków letniskowych, co w sposób naturalny stało się inspiracją do wyboru okładziny elewacyjnej. W połączeniu z prostą, lecz niebanalną bryłą, poza spełnieniem oczekiwań inwestora, całość idealnie wpisuje się w wyjątkową lokalizację – wyjaśnia arch. Kamil Cierpioł.

Drewno występuje tu w dyskretnym towarzystwie tynku strukturalnego, ale w przeciwieństwie do większości sytuacji w jakich możemy spotkać się z takim połączeniem, w tym przypadku wyjątkowo to ten drugi pełni rolę asysty w postaci dekoracyjnych wstawek. Ich wykończenie stanowi silikonowy tynk elewacyjny Baumit SilikonTop. – Postawiliśmy na sprawdzony produkt z wyższej półki, kierując się głównie położeniem budynku i czynnikami zewnętrznymi jakie w związku z tym będą na niego oddziaływać w trakcie jego eksploatacji. Pamiętajmy, że dom stoi pośród zieleni, przez co jego elewacja w większym stopniu narażona jest na korozję biologiczną. Wybór wysokiej jakości tynku silikonowego o bardzo dobrych właściwościach hydrofobowych to decyzja podyktowana głosem rozsądku, mająca na celu zapewnienie trwałego efektu dekoracyjnego na długie lata – argumentuje wybór arch. Jakub Cieślik.

Sukces wieńczy dzieło!

Efekt końcowy jaki udało się uzyskać w Kuźnicy Kiedrzyńskiej zachwyca inwestora, jego rodzinę, znajomych, a także niezależnych ekspertów. Budynek ma już na swoim koncie pierwszą prestiżową nagrodę – tytuł Fasady Roku 2018. Konkursowe jury doceniło kontrast pomiędzy zastosowanymi materiałami naturalnymi a produktami Baumit. Wrażenie na oceniających zrobiły także oszczędna kolorystyka i ciekawa bryła budynku oraz jego harmonijna relacja z otoczeniem. Zwyciężając na poziomie krajowym budynek otrzymał automatyczną kwalifikację do międzynarodowej odsłony konkursu – Baumit Life Challenge, co oznacza, że w roku 2020 r. architekci z Grupy Verso Deltoid będą mieli szansę zawalczyć o sukces na arenie międzynarodowej, tytuł Europejskiej Fasady Roku.

A to już wiesz?  Szalunki z mfp®

Patronat Honorowy nad Fasadą Roku 2018 objęły Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP) oraz Fundacja Twórców Architektury (FTA). Patronat medialny nad tegoroczną edycją sprawują tak prestiżowe redakcje jak: „Architektura-Murator”, „Ekspert Budowlany”, „Izolacje”, „Murator”, „Renowacje i Zabytki”, a także portale internetowe: architektura.muratorplus.pl, bryla.pl, infoarchitekta.pl, sztuka-architektury.pl czy muratorplus.pl.

Więcej informacji o konkursie na stronie: www.fasadaroku.pl

www.baumit.com
www.facebook.com/BaumitPolska

Marka Baumit powstała w 1988 roku. Należy do austriackiego koncernu Schmid Industrie Holding i jest jednym z najbardziej znanych i cenionych brandów na światowym rynku budowlanym. Oddziały Baumit znajdują się w 27 krajach Europy oraz w Chinach. Od 25 lat firma jest obecna także w Polsce. Szczególnie silną pozycję na polskim rynku materiałów budowlanych, zdobyła w zakresie sprzedaży kompletnych systemów ociepleń budynków, tynków maszynowych (cementowo-wapiennych i gipsowych). Ponadto oferta produktowa Baumit obejmuje m.in. produkty do: układania płytek ceramicznych materiały do renowacji zabytków, a także masy samopoziomujące, jastrychy, wyprawy wierzchnie oraz zaprawy murarskie. Od początku siedzibą spółki jest Wrocław. Działalność podstawową przedsiębiorstwa realizują trzy zakłady produkcyjne: w Pobiedziskach k. Poznania, w Łowiczu oraz w Bełchatowie.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy