Łazienka Łazienki

Kąpiel na łonie natury – jak zaaranżować łazienkę inspirowaną przyrodą?

Kąpiel na łonie natury – jak zaaranżować łazienkę inspirowaną przyrodą?
Kąpiel na łonie natury – jak zaaranżować łazienkę inspirowaną przyrodą? Kontakt z naturą to jedna z najlepszych form relaksu. Gdy codzienna wyprawa na łono przyrody

Kąpiel na łonie natury – jak zaaranżować łazienkę inspirowaną przyrodą?

Kontakt z naturą to jedna z najlepszych form relaksu. Gdy codzienna wyprawa na łono przyrody nie jest możliwa, we własnym domu warto stworzyć azyl, w którym przez chwilę poczujemy się jak pod słońcem Prowansji, na tajskiej plaży lub skandynawskim klifie. Idealną przestrzenią do wykreowania takiej aranżacji jest łazienka.

Inspiracje naturą to wciąż jeden z najpopularniejszych i najbardziej modnych trendów w dziedzinie wystroju wnętrz – zarówno ze względu na szeroką gamę aranżacyjnych możliwości, jak i naszą wrodzoną potrzebę kontaktu z przyrodą. Choć styl „naturalnej łazienki” powinien być zgodny z preferencjami i gustami użytkowników a także metrażem i charakterem całego mieszkania, istnieje kilka wiodących koncepcji wystroju, które zdobywają szerokie grono wielbicieli. Jakie aranżacje sprawią, że nasze domowe wnętrze stanie się naturalną strefą relaksu i odpoczynku?

Skandynawski minimalizm

Skandynawskie wnętrze to przede wszystkim światło i przestrzeń. Dominujące w pomieszczeniu biele, beże i szarości balansują elementy z jasnego drewna lub jego imitacji, ewentualnie kontrastujące z całością, drobne akcenty utrzymane w czerni lub graficie. Minimalistyczny charakter podkreśli biała, podwieszana ceramika o prostych kształtach oraz jasne, ascetyczne meble z drewnopodobnym blatem lub korpusem. Warto wyposażyć je także w dodające lekkości jasne, przepuszczające światło rolety typu dzień/noc lub żaluzje. – We wnętrzach utrzymanych w skandynawskim stylu istotna jest także oszczędność dodatków i funkcjonalna organizacja miejsca do przechowywania – tak, by jak najmniej akcesoriów znajdowało się na widoku. Wybierajmy więc szafki z pojemnymi szufladami lub te utrzymane w formie wysokich słupków z kilkoma półkami – mówi Katarzyna Choniawko, ekspert Grupy Armatura. — Uwzględniając aspekt praktyczny, należy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonane są łazienkowe meble. Dużą odpornością na wilgoć cechuje się odpowiednio laminowana lub lakierowana płyta MDF. Wykonane z niej szafki, utrzymane w kolorze naturalnego drewna, będą nie tylko estetyczną, ale i trwałą ozdobą wnętrza – dodaje ekspert. Wrażenie przestrzeni spotęgują lustra, np. w formie szerokiej tafli stanowiącej alternatywę dla płytek wykańczających strefę umywalkową.

A to już wiesz?  Łazienka – prywatny azyl

Surowy klimat

Tym, którzy gustują w chłodnych wnętrzach, polecamy minimalistyczną i surową aranżację, w której główną rolę odgrywa beton, kamień i przejrzyste szkło. Mariaż szarości, grafitu i bieli wygląda nowocześnie, elegancko i jednocześnie – bardzo wyraziście. Najlepszym dopełnieniem tego typu pomieszczeń będzie prosta w formie, chromowana armatura i biała ceramika o geometrycznych kształtach. Ostre linie wzbogacą bowiem „industrialny” charakter takiej łazienki. Także w tym przypadku zastosowanie znajdą meble w kolorze naturalnego drewna. Z paletą typowych dla betonu i kamienia szarości dobrze komponują się jasne odcienie, np. dąb sonoma. Elementem ocieplającym wizualnie wnętrze powinno być natomiast odpowiednie oświetlenie – na przykład zabudowane w podwieszanym suficie listwy LED.
W cieniu deszczowego lasu

Wielbicielom egzotycznych podróży z pewnością do gustu przypadnie chwila wytchnienia w tropikalnym anturażu. Aby choć na chwilę znaleźć się na Bali lub Zanzibarze, jako bazę łazienkowej aranżacji powinniśmy wykorzystać ciemne drewno – np. merbau, tek czy iroko lub ich imitacje. Dobrze sprawdzą się także elementy roślinne – zarówno żywe kwiaty zielone, jak i florystyczne motywy utrwalone na fototapecie lub mozaice z dekoracyjnym ornamentem. Istotnym elementem tego rodzaju wnętrz są delikatne, przejrzyste przeszklenia. Tam, gdzie to możliwe warto zamontować kabinę typu walk-in wyposażoną w deszczownię albo zabudowaną deskami lub drewnopodobnymi płytkami wannę. – Relaksujący prysznic niczym w strugach tropikalnego deszczu zapewni wyposażona w regulację strumienia deszczownia lub kolumna natryskowa z dużym dyskiem. W połączeniu z przejrzystą kabiną, stworzy elegancką i komfortową strefę prysznicową – podpowiada ekspert Grupy Armatura. – Odpowiednią i stałą temperaturę zapewni natomiast gwarantująca bezpieczeństwo bateria termostatyczna – dodaje Katarzyna Choniawko. Estetycznym uzupełnieniem tropikalnej aranżacji powinny być wiklinowe lub ratanowe meble i dodatki oraz świece, które podkreślą egzotykę unikalnego wnętrza.

Lawendowy ogród

Jasne, pastelowe kolory to podstawa romantycznego, prowansalskiego stylu, w którym odnajdą się wielbiciele tradycyjnych wnętrz z duszą. Delikatne popiele i kremy, bielone drewno oraz staromodne dodatki to elementy, których nie może zabraknąć w pomieszczeniu mającym przywoływać na myśl południowofrancuskie klimaty. Sielankowy nastrój pomogą zbudować także żywe rośliny oraz naturalne tkaniny i akcesoria z motywami lawendy i ziół. W prowansalskich łazienkach dobrze sprawdzi się szeroka, najlepiej wolnostojąca wanna. Wersje stylizowane świetnie komponują się z montowanymi do podłogi bateriami retro. Aranżując strefę umywalkową, warto natomiast postawić na nablatową ceramikę przypominającą kształtem dawną balię lub misę. Dopełniającą charakter wnętrza „kropką nad i” będzie natomiast duże lustro w ozdobnej, tradycyjnej ramie.

A to już wiesz?  Solidna podstawa, czyli jak wybrać brodzik idealny?

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy