Elektroenergetyka Energia odnawialna Wiadomości branżowe

Koszalin: ponad połowa klientów biznesowych Energii ma już zdalny odczyt

Koszalin: ponad połowa klientów biznesowych Energii ma już zdalny odczyt
Rozliczanie za faktyczne zużycie energii elektrycznej wypiera rozwiązania bazujące na prognozach. Wychodząc na przeciw potrzebom rynkowym ENERGA-OPERATOR S.A. zamontowała liczniki zdalnego odczytu u 10 tys. klientów wielkiego odbioru z planowanych na ten rok 16 tys. odbiorców. W Koszalińskiem również przekroczono półmetek instalacji tego nowoczesnego rozwiązania u klientów biznesowych.Pracownicy koszalińskiego oddziału ENERGA-OPERATOR S.A. instalują tygodniowo około 25 sztuk liczników z możliwością zdalnego odczytu. Do połowy czerwca b.r., w obszarze działania oddziału zainstalowano już przeszło 730 sztuk. Docelowo rok 2010 ma zakończyć się liczbą 1545 liczników. Odbiorcy, którzy w pierwszej fazie projektu zostali posiadaczami liczników nowej generacji, to w szczególności instytucje i firmy, czyli odbiorcy tzw. przemysłowi, wśród których są centra handlowe, szpitale, hotele, duże punkty gastronomiczne. Zużycie energii takich obiektach jest wielokrotnie wyższe niż w przeciętnym gospodarstwie domowym, stąd zastosowanie możliwości dobowego odczytu zużycia energii oraz możliwość bieżącej obserwacji zużycia jest bardzo przydatna.

Rozliczanie za faktyczne zużycie energii elektrycznej wypiera rozwiązania bazujące na prognozach. Wychodząc na przeciw potrzebom rynkowym ENERGA-OPERATOR S.A. zamontowała liczniki zdalnego odczytu u 10 tys. klientów wielkiego odbioru z planowanych na ten rok 16 tys. odbiorców.
W Koszalińskiem również przekroczono półmetek instalacji tego nowoczesnego rozwiązania u klientów biznesowych.

Pracownicy koszalińskiego oddziału ENERGA-OPERATOR S.A. instalują tygodniowo około 25 sztuk liczników z możliwością zdalnego odczytu. Do połowy czerwca b.r., w obszarze działania oddziału zainstalowano już przeszło 730 sztuk. Docelowo rok 2010 ma zakończyć się liczbą 1545 liczników. Odbiorcy, którzy w pierwszej fazie projektu zostali posiadaczami liczników nowej generacji, to w szczególności instytucje i firmy, czyli odbiorcy tzw. przemysłowi, wśród których są centra handlowe, szpitale, hotele, duże punkty gastronomiczne. Zużycie energii takich obiektach jest wielokrotnie wyższe niż w przeciętnym gospodarstwie domowym, stąd zastosowanie możliwości dobowego odczytu zużycia energii oraz możliwość bieżącej obserwacji zużycia jest bardzo przydatna. Można w ten sposób między innymi zaplanować oszczędności w zużyciu energii, w rozbiciu na poszczególne dni, tygodnie i miesiące.

Zaletą liczników jest szczególnie szybka reakcja na braki zasilania oraz spadki napięć. Dzięki sygnałom zdalnym wysyłanym przez modem zainstalowany w liczniku, drogą radiową, transmitowane są wszelkiego typu dane (np. zanik zasilania lub awaria licznika), które pozwalają na szybszą lokalizację awarii i znacznie skracają czas jej zabezpieczenia i usunięcia przez służby pogotowia energetycznego. Nowoczesny system zdalnego odczytu wiąże się również z ograniczeniem strat wynikających
z kradzieży energii i infrastruktury technicznej. Urządzenia te pozwalają także na stwierdzenie, czy nie doszło do nielegalnego poboru energii.

Cały projekt instalacji liczników nowej generacji docelowo obejmie nie tylko klientów przemysłowych, lecz również indywidualnych. Już w roku 2016 większa część odbiorców, których ENERGA-OPERATOR zaopatruje w energię, będzie mogła, w każdej chwili obliczyć sobie przewidywalną wysokość własnej faktury za prąd bez konieczności oczekiwania na jej przyjście, co niejednokrotnie ułatwi rozplanowanie miesięcznego budżetu domowego.

A to już wiesz?  Energia inspiruje

 

Źródło ENERGA-Operator. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy