Elektroenergetyka Wiadomości branżowe

ENERGA-Operator: mniej niż godzina planowych przerw w dostawie energii na odbiorcę w 2014 roku

ENERGA-Operator   pierwszy raz w historii  realizowała planowe prace na sieci  ze wskaźnikiem średniej przerwy w dostawach energii wynoszącym poniżej 1 godziny na odbiorcę. W sumie wskaźnik SAIDI określający łączne (planowe i nieplanowe) przerwy w dostawach energii na terenie ENERGA-Operator w 2014 r.  wyniósł 262 minuty na odbiorcę i jest o 93 minuty niższy (26 proc.) niż rok wcześniej.ENERGA-Operator  systematycznie obniża czas trwania przerw w dostawie energii. Od 2010 roku obrazujący to wskaźnik SAIDI jest niższy o połowę. Oprócz znacznie szybszego usuwania awarii, firma skróciła też planowe przerwy w dostawie energii o ponad 50 proc. (z poziomu 130 minut w 2010 roku do 58 minut w roku 2014). Jest to efektem stosowania agregatów prądotwórczych, grupowania robót na danym obszarze, a przede wszystkim   rozwoju technologii prac pod napięciem, zarówno w sieci 15kV (co jest rzadkością w Polsce) jak i w  sieci 0,4kV.- Realizując prace modernizacyjne i eksploatacyjne na sieci niskiego napięcia staramy się  nie wyłączać zasilania u klientów. Obecnie jedynie co 10 wykonywana przez nas praca na tych liniach wymaga wyłączenia zasilania. Z kolei prace na sieci

ENERGA-Operator   pierwszy raz w historii  realizowała planowe prace na sieci  ze wskaźnikiem średniej przerwy w dostawach energii wynoszącym poniżej 1 godziny na odbiorcę. W sumie wskaźnik SAIDI określający łączne (planowe i nieplanowe) przerwy w dostawach energii na terenie ENERGA-Operator w 2014 r.  wyniósł 262 minuty na odbiorcę i jest o 93 minuty niższy (26 proc.) niż rok wcześniej.

ENERGA-Operator  systematycznie obniża czas trwania przerw w dostawie energii. Od 2010 roku obrazujący to wskaźnik SAIDI jest niższy o połowę. Oprócz znacznie szybszego usuwania awarii, firma skróciła też planowe przerwy w dostawie energii o ponad 50 proc. (z poziomu 130 minut w 2010 roku do 58 minut w roku 2014). Jest to efektem stosowania agregatów prądotwórczych, grupowania robót na danym obszarze, a przede wszystkim   rozwoju technologii prac pod napięciem, zarówno w sieci 15kV (co jest rzadkością w Polsce) jak i w  sieci 0,4kV.

– Realizując prace modernizacyjne i eksploatacyjne na sieci niskiego napięcia staramy się  nie wyłączać zasilania u klientów. Obecnie jedynie co 10 wykonywana przez nas praca na tych liniach wymaga wyłączenia zasilania. Z kolei prace na sieci średniego  napięcia już w blisko 30% procentach wykonujemy w sposób nieodczuwalny dla klientów i przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa. ? mówi Marek Mazierski,  dyrektor pionu zarządzania majątkiem sieciowym w ENERGA-Operator.

Plany operatora zakładają dalszy rozwój technologii prac pod napięciem szczególnie na liniach napowietrznych SN. Obecnie prace te wykonywane są na obszarze działania oddziałów w Olsztynie, Toruniu i Płocku. Od maja 2015 nastąpi rozszerzenie stosowania tych prac na oddziały w Gdańsku i Kaliszu.


dostarczył infoWire.pl

Źródło ENERGA-Operator. Dostarczył netPR.pl
A to już wiesz?  Energa-Operator nagrodzona za innowacyjne rozwiązania w GIS

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy