Łazienka Łazienki

Styl „transitional” zmieni oblicze łazienek

Styl „transitional” zmieni oblicze łazienek
Styl „transitional” zmieni oblicze łazienek Jak wynika z badań amerykańskiego stowarzyszenia National Kitchen & Bath Association, zrzeszającego specjalistów branży łazienkowej i kuchennej, 80% ankietowanych za

Styl „transitional” zmieni oblicze łazienek

Jak wynika z badań amerykańskiego stowarzyszenia National Kitchen & Bath Association, zrzeszającego specjalistów branży łazienkowej i kuchennej, 80% ankietowanych za najciekawsze trendy aranżacyjne dla domowych salonów kąpielowych 2016 roku uważa style: współczesny i „transitional”. Czym wyróżnia się ten „przejściowy” wystrój i czy ma szansę zdobyć uznanie także w naszym kraju?

Piękno dawnego wzornictwa zestawione z nowoczesnym sznytem chromowanych i szklanych powierzchni – tak w oszczędnych słowach przedstawić można sedno stylu „transitional” (z ang. „przejściowy”), nazywanego także „classic with contemporary twist” („klasyka z nowoczesnym odchyleniem”) lub „updated classic” („unowocześniona klasyka”). Dawna estetyka zyskuje nową jakość dzięki połączeniu dekoracyjnych form wyposażenia z eleganckim, subtelnym wykończeniem. Linie zdobnicze, typowe dla stylu tradycyjnego, są tu harmonijnie zestawione z prostym krojem i surowymi materiałami znanymi ze współczesnych łazienek minimalistycznych. Taka kompozycja nadaje wnętrzu wizualny balans. Co najistotniejsze, kwestie estetyczne nie dominują nad funkcjonalnością tego typu pomieszczeń.

Tradycja na pierwszym planie
Inspiracje klasyką zauważalne w łazienkach w stylu „transitional”, widoczne są przede wszystkim we wzornictwie mebli i ceramiki. Choć powinny wyróżniać się one dużym rozmiarem, należy dobrać je tak, by nie przytłaczały pomieszczenia. Często praktykowanym zabiegiem jest mieszanie faktur, w tym dobór szafek o wykończeniu przypominającym naturalne drewno z połyskującym lakierem i chromowanymi elementami. Dominuje tu wyposażenie w ciepłych odcieniach. – W łazienkach, łączących styl klasyczny ze współczesnym, możemy pokusić się o zakup eleganckich szafek podumywalkowych, które cechują się pojemnością i jednocześnie – pozwalają na zaoszczędzenie przestrzeni – podpowiada Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Warto wybierać modele, w których wykorzystano wodoodporne materiały, np. płytę MDF, gwarantującą długotrwałą solidność mebli oraz zachowanie pożądanej estetyki, nawet gdy w łazience panuje wysoka wilgotność powietrza. W łazience „transitional” sprawdzą się szafki utrzymane w kolorystyce naturalnego drewna, w tym – jasnego dębu sonoma czy ciemnego orzechu virginia. Na tle takiego wariantu doskonale prezentuje się obszerna umywalka – dodaje ekspert. Dobrym uzupełnieniem pojemnych szafek, przeznaczonych do przechowywania najpotrzebniejszych akcesoriów będzie elegancki fotel oraz – jeśli pozwala na to metraż wnętrza – stylizowana toaletka z lustrem.

A to już wiesz?  Dla miłośników natury i elegancji. Nowe kolekcje marki Paradyż

Kontrast armatury
Styl „transitional” dopuszcza płynne przejścia nowoczesnego i klasycznego wzornictwa, nie tylko poprzez zestawienia różnych elementów wystroju, ale także w ramach jednej grupy produktów. – Doskonałym przykładem takiego działania jest skontrastowanie różnych modeli armatury łazienkowej. Jeśli decydujemy się na aranżację przestrzeni umywalkowej, wykorzystując inspirację dawnym wzornictwem, idealnym uzupełnieniem nowoczesnych baterii będzie stylizowana armatura, np. z dekoracyjnym uchwytem – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – W utrzymanej w podobnej estetyce strefie wannowej sprawdzi się natomiast bateria podłogowa, wyposażona w rączkę natryskową – dodaje ekspert. Kontrastujące warianty zaprojektowane w myśl nowoczesnego designu, np. inspirowane ostrymi liniami geometrycznych kształtów, znajdą zastosowanie w przeszklonych, minimalistycznych kabinach prysznicowych. Zgodnie z ideą łączenia ciepłych odcieni drewna z eleganckimi i surowymi materiałami, wybierając łazienkowe baterie, warto zwrócić uwagę na te wykończone połyskującym chromem.

Współczesny szyk wykończenia
Nowoczesnego wzornictwa we wnętrzach w stylu „transitional” najłatwiej doszukiwać się w wykończeniu i elementach dodatkowych. Popularnie we współczesnych łazienkach szkło można wykorzystać na przykład do stworzenia ścianki działowej pomiędzy strefą suchą i mokrą. Dobrym pomysłem będzie także wyposażenie pomieszczenia w lustro w formie szerokiej tafli bez zdobniczej ramy i ornamentów. Nowoczesny chrom, kojarzony głównie z wykończeniem armatury, może stanowić ciekawy akcent w przypadku oświetlenia – eleganckich opraw sufitowych lub punktowych reflektorów w strefie umywalkowej, a także akcesoriów – jak mydelniczka czy prysznicowa półeczka na kosmetyki.

W przypadku pomieszczeń „przejściowych”, dużą rolę w zachowaniu przytulnego charakteru wnętrza odgrywa odpowiednio dobrana kolorystyka. Tego typu łazienki utrzymane są w jasnych odcieniach: bieli, beżach, palecie szarości oraz akcentująco – w barwach ziemi.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy