Łazienka Łazienki

Komfort kąpieli w małej łazience

Komfort kąpieli w małej łazience
Komfort kąpieli w małej łazience Powszechny mit, według którego kabina prysznicowa jest jedynym racjonalnym rozwiązaniem dopasowanym do łazienki o ograniczonym metrażu, skłania przy podejmowaniu decyzji

Komfort kąpieli w małej łazience

Powszechny mit, według którego kabina prysznicowa jest jedynym racjonalnym rozwiązaniem dopasowanym do łazienki o ograniczonym metrażu, skłania przy podejmowaniu decyzji aranżacyjnych do rezygnacji z wanny. Tymczasem, odpowiednio dobrany model nawet niewielkie wnętrze zamieni w komfortową strefę relaksu.
W obiegowej opinii, o przewadze kabiny nad wanną decydują nie tylko mniejsze wymiary, ale i wygoda użytkowania. Komfortowe i bezpieczne wejście czy łatwość osuszenia i przebrania się po kąpieli są szczególnie istotne w przypadku osób mających trudności z poruszaniem się, seniorów czy dzieci. We wnętrzu, którego powierzchnia nierzadko ogranicza się do kilku metrów kwadratowych, każdy centymetr wolnej przestrzeni może przesądzić o jego funkcjonalności. Producenci wyposażenia łazienkowego systematycznie przekonują jednak, że urządzanie małej łazienki nie musi by trudne. Dopasowane do niewielkiego metrażu rozwiązania, w tym także wanny, łączą kompaktowe wymiary z funkcjonalnościami, które mają na celu zaoszczędzenie cennego miejsca. Na które z nich warto zwrócić uwagę, aranżując strefę kąpielową?

Asymetria w cenie
Urządzając ograniczoną przestrzeń, konieczne jest wykorzystywane takich elementów architektonicznych, jak wolne wnęki czy kąty. W tych punktach doskonale sprawdzą się wanny asymetryczne, zaprojektowane w formie dopasowanej do prostopadle ustawionych ścian. – Tego typu modele, stworzone z myślą o małych łazienkach, wyróżnia ergonomiczny kształt i optymalne wymiary, które z jednej strony pozwalają na funkcjonalne rozplanowanie przestrzeni kąpielowej, z drugiej zaś gwarantują komfort użytkowania – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert marki Aquaform. – Poszukując odpowiednich rozwiązań, warto zwrócić uwagę na te, których szerokość wynosi ok. 70-95 cm, a długość – do 140-150 cm. Ciekawym wariantem są także modele jednostronnie zwężane, których najkrótsza krawędź może mieć ok. 40 cm. Dla porównania, standardowe brodziki w formie kwadratów cechują się wielkością pomiędzy 80 a 100 cm – dodaje ekspert. Wybierając odpowiedni model do małego wnętrza, warto zweryfikować także jego wysokość. W przypadku ograniczonej powierzchni poruszania się, szczególne znaczenie będzie miał fakt, czy górna krawędź wanny jest na odpowiednim, nieutrudniającym wychodzenia z niej po kąpieli poziomie ok. 50-60 cm.

A to już wiesz?  Łazienka w wielkim mieście

Ukryte zalety wanny
Powszechnym rozwiązaniem stosowanym w przypadku wanien przeznaczonych do niewielkich łazienek jest specjalnie wyprofilowana wewnętrzna ścianka. Może ona przybierać formę praktycznego siedziska, co będzie znacznym ułatwieniem dla osób mających trudność z poruszaniem się, gwarantującym stabilność i bezpieczeństwo podczas kąpieli. Takie wgłębienie będzie również zaletą dla nieustawnych wnętrz, gdzie trudno o wygospodarowanie miejsca na szafkę przeznaczoną do przechowywania kosmetyków i akcesoriów kąpielowych.

Bezpieczeństwo wliczone w cenę

Niewielkie odległości pomiędzy poszczególnymi elementami wystroju, w razie upadku niosące ze sobą ryzyko uderzenia w pobliskie sprzęty, sprawiają, że niezwykle ważne przy zakupie wanny stają się kwestie bezpieczeństwa. Zadbać o nie można zarówno wybierając model wykonany z odpowiednich materiałów, jak i stosując dodatkowe wyposażenie. – Funkcjonalnym rozwiązaniem, polecanym szczególnie w przypadku wnętrz, z których przyjdzie korzystać dzieciom lub osobom z problemami w poruszaniu się, są modele wykonane z akrylu. Tworzywo to wyróżnia się właściwościami antypoślizgowymi i wysoką przyczepnością – podpowiada Aneta Dziedzina, ekspert marki Aquaform. – Dzięki tym cechom, wewnętrzna powierzchnia wanny nie staje się śliska nawet, jeśli do kąpieli dodamy płyn lub żel. Zaletą akrylu jest także łatwość czyszczenia, co może mieć znaczenie w przypadku utrudnionego dostępu do wszelkich załamań komory wanny, wynikającego z małej przestrzeni wokół niej – dodaje ekspert. By uniknąć zachlapań posadzki w bezpośrednim otoczeniu, a tym samym zminimalizować ryzyko poślizgnięcia i wywrócenia się, warto zastanowić się również nad wyposażeniem strefy kąpielowej w składany parawan, dzięki któremu zyska ona funkcjonalność kabiny prysznicowej. Nie bez znaczenia dla ergonomii wnętrza pozostaje także kwestia odpowiedniej aranżacji przestrzeni wokół wanny. Bez względu na jej wielkość, konieczne dla zachowania komfortu i bezpieczeństwa funkcjonowania, jest zapewnienie wokół niej wolnej przestrzeni o minimalnych wymiarach 70 na 100 cm.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy