Łazienka Łazienki

Dyskretna i komfortowa kąpiel za parawanem

Dyskretna i komfortowa kąpiel za parawanem
Dyskretna i komfortowa kąpiel za parawanem Choć wielu z nas korzysta z kabin natryskowych, najbardziej popularnym wyposażeniem kąpielowym polskich domów wciąż są wanny. Nie tylko

Dyskretna i komfortowa kąpiel za parawanem

Choć wielu z nas korzysta z kabin natryskowych, najbardziej popularnym wyposażeniem kąpielowym polskich domów wciąż są wanny. Nie tylko pozwalają na relaksujące zanurzenie, lecz także umożliwiają wzięcie szybkiego prysznica. W jaki sposób parawan zwiększa komfort tej czynności? Na co zwracać uwagę decydując się na jego kupno?

Według raportu Homebook z 2015 roku, 36% osób ma w łazience wannę, 32% kabinę, zaś pozostałe 32% – i jedno, i drugie. Może wydawać się więc, że zwolenników długich, relaksujących kąpieli jest nieco więcej niż fanów praktycznego, szybkiego prysznica. Wniosek taki nie konieczne jest jednak uzasadniony – nowoczesne parawany pozwalają na korzystanie z natrysku również w wannie – z zachowaniem jej wszystkich zalet, wygodnie i bez ryzyka rozchlapywania wody. Rynkowa oferta tego typu wyposażenia jest szeroka. Radzimy, na jakie właściwości zwrócić uwagę, dobierając optymalne rozwiązanie.

Bezpieczeństwo użytkowników
Kwestią podstawową dla podjęcia decyzji o kupnie określonego wyposażenia łazienkowego powinno być zawsze bezpieczeństwo jego eksploatacji. W przypadku parawanów nawannowych kluczowe znaczenia ma surowiec, z którego są one wykonane. – Wykorzystywane przez renomowanych producentów szkło hartowane wyróżnia się odpornością na zmiany temperatur do 200°C oraz 5-6 krotnie większą wytrzymałością na zginanie i uderzenia niż materiał bez wzmocnienia – mówi Katarzyna Choniawko, ekspert marki Aquaform. – Dodatkową zaletą szkła bezpiecznego wysokiej jakości jest fakt, że w przypadku rozbicia rozsypuje się na bardzo wiele elementów o niegrożących skaleczeniem nieostrych krawędziach – tłumaczy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, producenci mają obowiązek opisać kabiny prysznicowe i parawany nazwą zakładu oraz numerem normy, według której zostały one wytworzone i przetestowane. Warto upewnić się, że produkt, który zamierzamy kupić oznaczono jako zgodny z PN-EN 12150-1:2015-11.
Sprawny montaż i sprytna konstrukcja
Dopasowane do uwarunkowań pomieszczenia, nowoczesne rozwiązania montażowe mają znaczenie nie tylko dla sprawności procesu instalacji, ale także bezproblemowej eksploatacji wanny i parawanu. Szczególnie, jeśli mieszkamy w budynku, w którym krzywizna murów może utrudnić precyzyjne połączenie elementów, warto zwrócić uwagę, czy producent dołącza do wyposażenia profil w kształcie litery U. Tego rodzaju regulowana szyna pozwala zamontować parawan tak, by jego krawędź idealnie przylegała do ściany.
W przypadku małej łazienki oraz w sytuacji, gdy wanna jest wykorzystywana do wielu różnych zastosowań – jak kąpiel, prysznic, napełnianie wiadra podczas sprzątania czy mycie dziecka i zwierząt domowych – polecane są składane rozwiązania w formie harmonijki. Gwarantują one oszczędność miejsca i wielofunkcyjność z zachowaniem wszystkich zalet parawanów. Te o konstrukcji umożliwiającej obrót ścianek o 360°, umożliwiają dodatkowo dopasowanie kształtu nawet do najbardziej wyszukanych wanien.
Trwałe materiały i wygoda eksploatacji
Istnieje grupa usprawnień, których dopilnowanie już na etapie kupna zwiększa szansę na długotrwałe, bezproblemowe i przyjemne użytkowanie. Warto zwrócić uwagę na przykład na surowiec, z którego wykonane są uszczelki. Te z elastomerów są trwalsze niż stosowany tradycyjnie silikon. – Elastomerowe uszczelki charakteryzują się wysokim wskaźnikiem szczelności i ponadprzeciętną żywotnością – mówi Katarzyna Choniawko, ekspert marki Aquaform. – Nie kruszą się, nie zmieniają barwy i są odporne na zanieczyszczenia w dużo większym stopniu niż konwencjonalne rozwiązania, dzięki czemu ich wymiana nie jest konieczna przez długie lata – dodaje. Wybierając parawan, warto także zwrócić uwagę na obecność zawiasu podnoszącego. Podczas otwierania i wszelkich pozycji przegrody chroni on przed uszkodzeniami i nadmiernym zużyciem zarówno wannę, jak i uszczelki.
Z punktu widzenia łatwości zachowania czystości znaczenie ma natomiast pokrycie tafli powłoką DP active. Tworzące ją polimery wypełniają mikroszczeliny i wszelkie chropowatości na powierzchni szkła, ograniczając powstawanie uciążliwych osadów. Dodatkowo, ze względu na właściwości hydrofobowe, odpychają wodę, minimalizując tworzenie się nieestetycznych zacieków.
Dyskretny design
Prócz eliminowania kłopotów związanych z rozchlapywaniem się wody, parawany mogą pełnić także funkcję ochrony przed wzrokiem niepowołanych osób. Odpowiedzią na potrzebę zachowania w kąpieli dyskrecji i intymności są warianty wykonane ze szkła satinato lub matowej pleksy. Materiały te nie są w pełnie transparentne, zapewniają więc komfort kąpieli niezależnie od liczby lokatorów i stopnia ich zażyłości.

A to już wiesz?  Twarda woda a wyposażenie łazienki

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy