Łazienka Łazienki

Wyposażenie łazienki służące czystości

Wyposażenie łazienki służące czystości
Czyszczenie łazienki i toalety to obok prasowania i mycia okien jedna z trzech najmniej lubianych czynności porządkowych w domu. Z badań przeprowadzonych na zlecenie Moppy.pl

Czyszczenie łazienki i toalety to obok prasowania i mycia okien jedna z trzech najmniej lubianych czynności porządkowych w domu. Z badań przeprowadzonych na zlecenie Moppy.pl wynika, że za sprzątaniem tych stref wyjątkowo nie przepada niemal 40% z nas. Jak zatem urządzać te pomieszczenia, by utrzymanie ich w czystości nie przysparzało nam zbędnych trudności?

Dzisiejsze propozycje projektantów i producentów wyposażenia sanitarnego pozwalają zaaranżować przestrzeń tak, by nie tylko spełniała ona wysokie wymagania estetyczne, ale również funkcjonalne – zarówno w zakresie wygody użytkowania, jak i utrzymania w czystości. Oto kilka rozwiązań, które warto wykorzystać, planując wykończenie lub odświeżenie aranżacji łazienki.

Cała podłoga w zasięgu wzroku

Powszechnie wiadomo, że najwięcej zanieczyszczeń gromadzi się w miejscach trudno dostępnych, na przykład pod meblami lub na styku kompaktu WC i podłogi. Dlatego podczas prac wykończeniowych coraz więcej osób decyduje się na podwieszaną ceramikę i montowane do ściany szafki, które w żaden sposób nie przylegają do posadzki. – Takie rozwiązania nie tylko ułatwiają dotarcie odkurzaczem, mopem czy gąbką w każdy kąt, ale także niosą ze sobą korzyści estetyczne. Podwieszane modele toalet, bidetów czy szafek, odsłaniając podłogę, dają wrażenie większej przestrzeni i optycznej lekkości – mówi Katarzyna Choniawko, ekspert Grupy Armatura. – Tego rodzaju rozwiązania i triki aranżacyjne są szczególnie istotne w niewielkich pomieszczeniach, które potrzebują wizualnego powiększenia. A pamiętać należy, że znaczna większość Polaków dysponuje łazienkami, których powierzchnia nie przekracza 10m2 – dodaje ekspert.

Wybierając ceramikę i odpowiednie szafki, warto zwrócić się w stronę modeli o obłych kształtach. Brak wielu drobnych elementów, ułatwia czyszczenie i wyklucza ryzyko gromadzenia się w zakamarkach warstwy szkodliwych dla zdrowia zabrudzeń. Duże, gładkie powierzchnie sprzyjają efektywnym i sprawnym porządkom. Dodatkowym zabezpieczeniem przed mikrobami będzie również zakup miski podwieszanej z deską pokrytą powłoką antybakteryjną. Rozwiązanie to, stosowane jest zazwyczaj w modelach wykonanych z trwałego duroplastu, o gładkiej powierzchni, utrudniającej osiadanie drobnoustrojów. Co istotne, tego typu wykończenie jest odporne na ścieranie i zmywanie, chroni więc deskę nawet po dłuższym czasie użytkowania.

A to już wiesz?  Co decyduje o trwałości wyposażenia łazienki?

Higieniczna armatura

Łatwemu utrzymaniu łazienki w czystości sprzyja również odpowiednio dobrana armatura. Bardzo popularnym dziś rozwiązaniem, które pozytywnie wpływa na poziom higieny, jednocześnie oszczędzając miejsce oraz czyniąc wnętrze bardziej przestronnym i eleganckim, są systemy podtynkowe. Baterie wannowe oraz natryski i deszczownie, których elementy instalacyjne schowane są w ścianie, nie tylko łatwiej się czyszczą, ale również doskonale prezentują. Mniejsza powierzchnia narażona jest na działanie wilgoci i środków chemicznych lub kosmetyków oraz tworzenie wapiennych osadów. Dodatkową ochronę przed kamieniem stanowi również funkcja easy clean. – Jest to system specjalnych gumowych nakładek z wypustkami, które uniemożliwiają wydostanie się zabrudzeń na zewnątrz i jednocześnie ułatwiają usunięcie wszelkich osadów będące następstwem twardej wody – tłumaczy Katarzyna Choniawko. – Rozwiązanie to nie tylko ułatwia sprzątanie, ale też wydłuża żywotność wyposażenia – dodaje ekspert. Utrzymaniu wysokiego poziomu higieny i minimalistycznej estetyce sprzyjają też proste modele baterii (szczególnie wersje bezdotykowe) oraz pozbawione skomplikowanych elementów dekoracyjnych syfony o opływowych kształtach.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy