Wiadomości branżowe

Godzina to za mało

Godzina to za mało
Tysiące ludzi w Polsce i miliony na świecie jak co roku podjęło wyzwanie i… zgasiło światło. Ta prosta idea „Godziny dla Ziemi” prowadzona przez WWF ma pokazać, że istnieją ludzie świadomi piękna naszej planety i zaangażowani w to, by utrzymać ją w jak najlepszym stanie - jak najdłużej. Czy jednak rzeczywiście wiemy jak oszczędzać energię? Wydaje się, że godzina może nie wystarczyć.Na czym polega akcja „Godzina dla Ziemi”? To prosta idea, przekształcona w ruch społeczny, związany z ochroną środowiska, w którym żyjemy i oszczędzaniem cennej energii. Od 2007 roku akcja gaszenia światła na godzinę, stworzona przez World Wide Fund for Nature, rozrosła się do podziwu godnych rozmiarów, a w każdą kolejną edycję włączają się nie tylko kolejni celebryci, ale całe miasta i państwa. Już w 2010 roku uznano „Godzinę dla Ziemi” za największą akcję dla środowiska w historii. A jednak…No właśnie. O ile „Godzinie dla Ziemi” należy tylko przyklasnąć, pojawiają się głosy, że akcja ta ma wyłącznie symboliczny charakter i w sumie niewielki wpływ na ogólne

Tysiące ludzi w Polsce i miliony na świecie jak co roku podjęło wyzwanie i? zgasiło światło. Ta prosta idea ?Godziny dla Ziemi? prowadzona przez WWF ma pokazać, że istnieją ludzie świadomi piękna naszej planety i zaangażowani w to, by utrzymać ją w jak najlepszym stanie – jak najdłużej. Czy jednak rzeczywiście wiemy jak oszczędzać energię? Wydaje się, że godzina może nie wystarczyć.

Na czym polega akcja ?Godzina dla Ziemi?? To prosta idea, przekształcona w ruch społeczny, związany z ochroną środowiska, w którym żyjemy i oszczędzaniem cennej energii. Od 2007 roku akcja gaszenia światła na godzinę, stworzona przez World Wide Fund for Nature, rozrosła się do podziwu godnych rozmiarów, a w każdą kolejną edycję włączają się nie tylko kolejni celebryci, ale całe miasta i państwa. Już w 2010 roku uznano ?Godzinę dla Ziemi? za największą akcję dla środowiska w historii. A jednak?

No właśnie. O ile ?Godzinie dla Ziemi? należy tylko przyklasnąć, pojawiają się głosy, że akcja ta ma wyłącznie symboliczny charakter i w sumie niewielki wpływ na ogólne zużycie energii na świecie. Jeśli przyjrzeć się liczbom z bliska, badania GUS dotyczące efektywności wykorzystania energii w latach 2001-2010 pokazują, że energia elektryczna i oświetlenie, oszczędzane przez wyłączanie światła w nieużywanych pomieszczeniach i wymianę żarówek na energooszczędne, dają tylko nieco ponad 7% całego zużycia energii. To o wiele mniej, niż wynika z badania sondażowego Millward&Brown na temat energooszczędności w domu, gdzie sądzimy, że sprzęt elektryczny i oświetlenie pochłaniają aż 64% całej energii. Nic bardziej mylnego. Aż 70% energii zużywanej przez gospodarstwa domowe przypada nie na elektryczność, a na ogrzewanie. Według raportu kampanii Szóste paliwo i badań zorganizowanych przez TNS OBOP – ?Polacy o oszczędzaniu energii? wie o tym jedynie 4 na 100 Polaków.

Sporo energii traconej w ten sposób można odzyskać przez wymianę okien i drzwi zewnętrznych, a przede wszystkim ocieplenie ścian i dachu budynku. Taka oszczędność energii, dzięki efektywnym energetycznie budynkom, jest promowana w ramach kampanii Szóste Paliwo, uświadamiającej, że odpowiednie stosowanie rozwiązań zmniejszających zużycie energii jest ekonomicznie opłacalne. Najskuteczniej można to zrealizować poprzez zmniejszenie strat ciepła uciekającego przez przegrody budynku.

A to już wiesz?  Rachunki za dom. Sprawdź on-line, zanim zbudujesz

Wiele osób prywatnych oraz firm popiera akcję WWF i angażuje się w rozpowszechnianie informacji na temat korzyści płynących z racjonalnego użytkowania energii. – Potencjalne oszczędności są nie tylko realne, ale także dostępne i ekonomicznie uzasadnione. Można je uzyskać na dwa sposoby. Przy budowie nowych domów warto zastosować grubszą izolacje ścian zewnętrznych i dachu. Ten minimalny wzrost nakładów zwróci się bardzo szybko. Natomiast przy istniejących już budynkach rozwiązaniem jest termomodernizacja ? komentuje Piotr Pawlak z firmy ROCKWOOL Polska, produkującej izolacje ze skalnej wełny mineralnej. Wykonanie takiej izolacji może przynieść nawet 40% oszczędności na kosztach ogrzewania, a przeciętny wydatek na grubszą warstwę ocieplania budynku zwrócić się może w ciągu 5-6 lat.

Jak widać, by chronić nie tylko środowisko, ale również wnętrze naszych portfeli wystarczy mądrze oszczędzać na energooszczędnych domach. Korzyści wynikające z racjonalnego użytkowania energii są widoczne gołym okiem. Kiedy już zadbamy o efektywność energetyczną, dla samej przyjemności płynącej z włączania się w jakże słuszną akcję ?Godziny dla Ziemi?, możemy spokojnie powiedzieć: ostatni gasi światło.

Źródło ROCKWOOL. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy