Elektroenergetyka Energia odnawialna Wiadomości branżowe

Olsztyn: Fabryka mebli Ikei będzie mogła ruszyć pełną parą

Olsztyński oddział ENERGA-OPERATOR wyda w bieżącym roku na przyłączenie nowych klientów – domów mieszkalnych i firm – oraz na modernizację i podniesienie stanu technicznego sieci elektroenergetycznej ponad 65 mln. Nakłady inwestycyjne w stosunku do zeszłego roku wzrosły o ok. 26 proc. Największe zadanie inwestycyjne związane jest z budową zasilania w energię elektryczną dużej fabryki mebli Ikei w Wielbarku k Szczytna. W III kw. 2009 r. obie stacje zostaną oddane do użytku, co umożliwi inwestorowi produkcję pełną mocą.  Pozostałe nakłady inwestycyjne mają celu poprawę stanu technicznego infrastruktury sieciowej i niezawodności zasilania w energię elektryczną. Zaplanowana na ten rok modernizacja obejmie 10 km linii różnych napięć i kilkudziesięciu (60 szt) stacji  transformatorowych. W wyniku prowadzonej od lat 90-tych intensywnej modernizacji stan sieci olsztyńskiego oddziału uległ znaczącej poprawie , co stawia oddział znacznie powyżej średniej krajowej. Z uwagi na to, że inwestycje w energetyce mają charakter wieloletni, zauważalny przez klientów

Olsztyński oddział ENERGA-OPERATOR wyda w bieżącym roku na przyłączenie nowych klientów – domów mieszkalnych i firm – oraz na modernizację i podniesienie stanu technicznego sieci elektroenergetycznej ponad 65 mln. Nakłady inwestycyjne w stosunku do zeszłego roku wzrosły o ok. 26 proc.

Największe zadanie inwestycyjne związane jest z budową zasilania w energię elektryczną dużej fabryki mebli Ikei w Wielbarku k Szczytna. W III kw. 2009 r. obie stacje zostaną oddane do użytku, co umożliwi inwestorowi produkcję pełną mocą. 

Pozostałe nakłady inwestycyjne mają celu poprawę stanu technicznego infrastruktury sieciowej i niezawodności zasilania w energię elektryczną. Zaplanowana na ten rok modernizacja obejmie 10 km linii różnych napięć i kilkudziesięciu (60 szt) stacji  transformatorowych. W wyniku prowadzonej od lat 90-tych intensywnej modernizacji stan sieci olsztyńskiego oddziału uległ znaczącej poprawie , co stawia oddział znacznie powyżej średniej krajowej.

Z uwagi na to, że inwestycje w energetyce mają charakter wieloletni, zauważalny przez klientów efekt niektórych tegorocznych prac, będzie widoczny w najbliższych latach. Tak będzie w przypadku klientów ze wsi i ośrodków wypoczynkowych nad jeziorem Jeziorak. Po wybudowaniu w tym roku zamknięcia pętli – ułożenie kabla o długości 8 km –  łatwiejsza stanie się naprawa sieci w przypadku awarii, a ewentualne przerwy ulegną znaczącemu skróceniu. To dobra wiadomość dla mieszkańców tych okolic oraz wakacyjnych gości.    

Kolejne plany inwestycyjne dotyczą nowych osiedli mieszkaniowych, domów i firm. W tym roku ENERGA- OPERATOR wybuduje w tym celu 46 stacji transformatorowych 15/0,4 kV wraz z dowiązaniami o długości 86 kilometrów. Część inwestycji jest już  w realizacji, część – w projektowaniu.

Źródło ENERGA-Operator. Dostarczył netPR.pl
A to już wiesz?  Domy Pozytywnej Energii 2011

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy