Ogrzewanie

Ocieplam dom i walczę ze smogiem!

Łódź, XY lutego 2019 r. Informacja prasowa ATLAS partnerem akcji Ocieplam dom i walczę ze smogiem! Termomodernizacja budynków sposobem na oszczedność i ochronę zdrowia. Energooszczędność

Łódź, XY lutego 2019 r.

Informacja prasowa

ATLAS partnerem akcji Ocieplam dom i walczę ze smogiem!
Termomodernizacja budynków sposobem na oszczedność i ochronę zdrowia.

Energooszczędność obecna jest już w niemal każdej dziedzinie naszego życia.
Wybierając żarówki czy odkurzacz o mniejszej mocy, przyczyniamy się do ograniczenia pobieranej energii, a co za tym idzie do obniżenia kosztów eksploatacyjnych.
Dzięki efektywnym ociepleniom budynków zredukowane zostają także opłaty za ogrzewanie. Termomodernizacja budynków ma też inny wymiar – jest szczególnie ważna w walce ze smogiem.

Wg danych Eurostat, aż 67% wydatków związanych ze zużyciem energii w gospodarstwach domowych jest przeznaczane na ogrzewanie budynków. Realne oszczędności w tym zakresie wymagają dbałości o każdy z elementów systemu obiegu ciepła: instalację grzewczą, wentylację, stolarkę otworową czy izolację dachu. Najistotniejsza jest jednak skuteczna izolacja ścian, które są źródłem największych strat ciepła, szacowanych na 30-40% całkowitych utrat energii. Wnioskiem, jaki wynika z dokładnej analizy powyższych aspektów, jest to, że tylko izolacja cieplna ścian ETICS gwarantować może zmniejszenie energochłonności zarówno nowego, jak i poddawanego termomodernizacji obiektu. ETICS istotnie przyczynia się nie tylko do zapewnienia komfortu cieplnego zimą, ale stanowi również barierę zabezpieczającą przed przegrzewaniem przegród latem. Zmniejsza tym samym wydatki związane z chłodzeniem.

ETICS = obniżenie kosztów
Koszt poprawnie wykonanej izolacji, redukującej opłaty za ogrzewanie i chłodzenie obiektu, może wynieść od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Wpływ na ostateczną kwotę ma przede wszystkim wielkość budynku i rodzaj instalacji grzewczej. Warto podkreślić jednak, że niejednokrotnie wartość tej inwestycji zwraca się w czasie krótszym niż 5 lat! Efektywność ETICS, łatwość montażu, szerokie spectrum dostępnych materiałów i stosunkowo niewielki koszt sprawiają, że jest to obecnie najpopularniejsza metoda ocieplania ścian.

ETICS = ciepło, komfort i trwałość
Zadaniem zewnętrznej warstwy termoizolacji jest nie tylko ochrona budynku przed panującą na zewnątrz temperaturą, ale również zatrzymywanie ciepła w przegrodzie. Jego przepływ odbywa się bowiem w kierunku obszarów o niższej temperaturze – zimą ciepło ucieka, latem napływa do obiektów. Dzięki ociepleniu ścian zewnętrznych, „ucieczka” zostaje zatrzymana, a energia cieplna zmagazynowana w warstwie izolacji. Znacząco podnosi to komfort życia, a dzięki utrzymaniu stałej temperatury i wilgotności wewnątrz pomieszczeń, pozytywnie wpływa na samopoczucie. Ocieplenie ścian zewnętrznych ETICS chroni również przed bezpośrednim działaniem warunków atmosferycznych. Minimalizuje korozję przegród, zabezpiecza przed powstawaniem wilgoci oraz rozwoju grzybów i pleśni, a także dzięki specjalnym dodatkom hydrofobizującym gwarantuje, że elewacja jest czysta i estetyczna przez długie lata.

Mniejsze zapotrzebowanie na ciepło, dzięki systemom ociepleń ETICS, przekłada się na ograniczenie zużycia energii. To z kolei wpływa na zmniejszenie emisji gazów cieplarniach, w szczególności CO2. Popularne w Polsce węgiel kamienny i brunatny, wykorzystując proces spalania, są głównym źródłem uzyskiwania energii. Odpowiadają jednocześnie za największą emisję szkodliwego CO2 i pyłów do atmosfery oraz znacząco wpływają na pogorszenie jakości powietrza – popularny smog.

Informacje te znajdują swoje uzasadnienie w raportach Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, który wskazuje, że głównym źródłem emisji pyłów (aż 83%) są spalane w gospodarstwach domowych paliwa stałe. Dlatego stosowanie w zakresie termoizolacji rozwiązań systemowych, takich jak ATLAS ETICS jest niezwykle ważne – mówi Mariusz Garecki, dyrektor ds. rozwoju produktów i szkoleń w Atlas.

Dlaczego warto ocieplać?
Niewystarczająca izolacja budynku skutkuje większym zużyciem opału. Niejednokrotnie zmusza ich właścicieli do szukania oszczędności poprzez zakup tańszych, gorszej jakości paliw. Działania podnoszące termoizolacyjność, wraz z tymi mającymi na celu modernizację systemu ogrzewania (wymiana kotła czy zakup wysokiej klasy paliw), przyczyniają się do poprawy jakości powietrza i redukcji zjawiska powstawania smogu. Wpływają także na oszczędności w zakresie kosztów ponoszonych na zakup paliw do ogrzewania.

Ocieplam dom i walczę ze smogiem
Narastający z roku na rok problem emisji trujących pyłów (smogu) i jego przeciwdziałanie wymusza na producentach systemów dociepleń skutecznie działania.
Zaangażowany w nie jest również ATLAS, producent systemów ATLAS ETICS, które innowacyjna oferta pozwala w niemal nieograniczony sposób kształtować wygląd elewacji. Włączając się w aktywności prowadzone w ramach akcji społecznej „Ocieplam dom i walczę ze smogiem“ firma dzieli się wiedzą i doświadczeniem, a także w skuteczny sposób edukuje nt. efektywnych i dobrze przeprowadzonych termomodernizacji budynków.

Więcej informacji nt. Systemów Ociepleń ATLAS ETICS znaleźć można na www.atlas.com.pl.
O szczegółach kampanii „Ocieplam i walczę ze smogiem“ przeczytać można na www.termomodernizacja.org.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy