Wiadomości branżowe Wydobycie

Rozpoczęto prace nad pierwszym odwiertem Serinus w Rumunii

Rozpoczęto prace nad pierwszym odwiertem Serinus w Rumunii
Serinus Energy rozpoczął prace wiertnicze nad odwiertem Moftinu-1001 na terenie pola Satu Mare w Rumunii. Jego planowana głębokość wynosi 1.848 m, a prace potrwają ok. 18 dni. Po zakończeniu prac i orurowaniu Moftinu-1001, urządzenie wiertnicze zostanie przetransportowane na teren kolejnego odwiertu – Moftinu-1002bis. Oba odwierty stanowią kontynuację wykonanego w 2012 r. odwiertu Moftinu-1000, który uzyskał podczas testów przepływ na poziomie 45 tys. m sześciennych gazu. Lokalizacje Moftinu-1001 i Moftinu-1002bis zostały wytypowane na podstawie danych uzyskanych podczas badań sejsmicznych 3D, w przeciwieństwie do odwiertu Moftinu-1000, przy planowaniu którego takie informacje nie były wykorzystane. Dzięki nowym danym, uzyskanym w tym roku z badań 3D, Serinus mógł z większą precyzją zdecydować o miejscu wykonania oraz głębokości nowych odwiertów. Ich celem są formacje znajdujące się na głębokościach 1.800 – 2.000 m. Prace wiertnicze oraz orurowywanie nowych odwiertów powinno zakończyć się w tym roku, zaś uzbrajanie i testy rozpoczną się pod koniec stycznia 2015 r.„Z dużym zainteresowaniem czekamy na wyniki prac nad nowymi odwiertami. Badania 3D wskazują wiele wyższy

Serinus Energy rozpoczął prace wiertnicze nad odwiertem Moftinu-1001 na terenie pola Satu Mare w Rumunii. Jego planowana głębokość wynosi 1.848 m, a prace potrwają ok. 18 dni. Po zakończeniu prac i orurowaniu Moftinu-1001, urządzenie wiertnicze zostanie przetransportowane na teren kolejnego odwiertu ? Moftinu-1002bis.

Oba odwierty stanowią kontynuację wykonanego w 2012 r. odwiertu Moftinu-1000, który uzyskał podczas testów przepływ na poziomie 45 tys. m sześciennych gazu. Lokalizacje Moftinu-1001 i Moftinu-1002bis zostały wytypowane na podstawie danych uzyskanych podczas badań sejsmicznych 3D, w przeciwieństwie do odwiertu Moftinu-1000, przy planowaniu którego takie informacje nie były wykorzystane. Dzięki nowym danym, uzyskanym w tym roku z badań 3D, Serinus mógł z większą precyzją zdecydować o miejscu wykonania oraz głębokości nowych odwiertów. Ich celem są formacje znajdujące się na głębokościach 1.800 ? 2.000 m. Prace wiertnicze oraz orurowywanie nowych odwiertów powinno zakończyć się w tym roku, zaś uzbrajanie i testy rozpoczną się pod koniec stycznia 2015 r.

?Z dużym zainteresowaniem czekamy na wyniki prac nad nowymi odwiertami. Badania 3D wskazują wiele wyższy potencjał naszych rumuńskich koncesji niż wynikający z wcześniej dostępnych danych. Mamy nadzieję, że Moftinu-1001 oraz Moftinu-1002bis będą stanowić obiecujący początek prac w Rumunii.? ? powiedział Jakub Korczak, Wiceprezes ds. Relacji Inwestorskich i Dyrektor Operacji w Europie Środkowo-Wschodniej Serinus Energy.

Jednocześnie, Spółka prowadzi badania sejsmiczne 3D, obejmujące 180 km? na obszarze o nazwie Santau, przylegającym do południowej granicy Moftinu. Pozyskiwanie danych powinno zakończyć się do 15 listopada 2014 r., zaś ich przetwarzanie i interpretacja odbędą się w I kw. 2015 r.

Koncesja Satu Mare położona jest w północno-zachodniej Rumunii i liczy 3095,85 km?. Serinus, poprzez spółkę zależną, jest właścicielem 60 proc. udziałów operacyjnych. Koncesja obejmuje znaczną liczbę odkryć węglowodorów, w tym złoże ropy Santau. Spółka wytypowała ponad 50 obiektów poszukiwawczych i potencjalnie poszukiwawczych do wierceń.

A to już wiesz?  TAURON Wytwarzanie: Plac budowy bloku przekazany głównemu wykonawcy


dostarczył infoWire.pl

Źródło SERINUS ENERGY. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy