Czyste Powietrze Ogrzewanie Termomodernizacja

Sezon grzewczy uderzył w portfel Jak temu zaradzić?

Sezon grzewczy uderzył w portfel Jak temu zaradzić?
Każdy, kto choć przez chwilę mieszkał w domu jednorodzinnym wie, jak sporym wyzwaniem jest ogrzanie budynku. Ogrzanie domu jednorodzinnego gazem ziemnym kosztuje od 2,5 do 5 tys. zł rocznie. Skoro wydatki związane z zapewnieniem ciepła w domu są tak spore, warto zastanowić się, gdzie leży problem. Według badań amerykańskiej agencji Energy Information Administration, 25 proc. strat ciepła w domach następuje przez okna i drzwi. Dzięki uldze termomodernizacyjnej można odliczyć aż 53 tys. zł np. za zakup nowych, bardziej szczelnych drzwi i

Warszawa, 12.03.2021

Sezon grzewczy uderzył w portfel


Jak temu zaradzić?
• Według badań amerykańskiej agencji Energy Information Administration, 25 proc. strat ciepła w domach następuje przez okna i drzwi.
• Ogrzanie domu jednorodzinnego gazem ziemnym kosztuje od 2,5 do 5 tys. zł rocznie.
• Dzięki uldze termomodernizacyjnej można odliczyć aż 53 tys. zł np. za zakup nowych, bardziej szczelnych drzwi i okien.
• Marzec i kwiecień to miesiące, w których sezon grzewczy zazwyczaj się kończy. Wiosna to dobry czas, by przygotować się na jego kolejną falę, która może się zacząć już we wrześniu. Warto pomyśleć o oszczędnościach! Korzyści będą odczuwalne przez cały rok.

Dlaczego płacę tak dużo?
Każdy, kto choć przez chwilę mieszkał w domu jednorodzinnym wie, jak sporym wyzwaniem jest ogrzanie budynku. Mimo że straty ciepła mają miejsce przez cały rok, o odpowiednią temperaturę w domu najtrudniej jest zadbać zimą i jesienią. Nie bez powodu wielu osobom okres grzewczy kojarzy się przede wszystkim z wydatkami dotyczącymi ogrzania własnych czterech ścian. Właściciele domów jednorodzinnych, którzy decydują się na węgiel kamienny płacą za to średnio od 2 do 3,5 tys. zł w ciągu roku. Osoby wybierające gaz ziemny muszą być gotowe na roczny koszt wynoszący od 2,5 do 5 tys. zł (w zależności od wykorzystywanego kotła) . Skoro wydatki związane z zapewnieniem ciepła w domu są tak spore, warto zastanowić się, gdzie leży problem.

Pierwszym krokiem, który powinien wykonać właściciel domu jednorodzinnego w tym kierunku, jest ograniczenie strat ciepła. Według najnowszych badań amerykańskiej agencji Energy Information Administration (EIA), aż 25 proc. strat energii cieplnej w domu następuje przez okna i drzwi . Jest to spowodowane m.in. ich nieszczelnością. Dlatego warto zastanowić, co można zrobić, by poprawić termoizolację własnego mieszkania?

A to już wiesz?  Dom przyszłości wyprodukuje, przechowa i oszczędzi energię

Programy rządowe pomocą w rozwiązaniu problemu
Na rynku dostępne są liczne programy rządowe, które wspierają inwestowanie w energooszczędne rozwiązania. Jednym z nich jest ulga termomodernizacyjna, która polega na odliczeniu od dochodu wydatków związanych z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Jest ona przeznaczona dla osób, które zakupiły do własnego domu materiały, usługi lub produkty związane z termomodernizacją. Nie obejmuje jednak budynków, które dopiero są w budowie. Odliczyć można wydatki związane np. z zakupem okien, drzwi czy bram garażowych. Obejmuje też usługi, np. wykonanie audytu energetycznego, wymiany stolarki zewnętrznej czy analizy termograficznej budynku. Kwota niniejszej ulgi może wynieść aż 53 tys. złotych . Kolejną propozycją wartą rozważenia jest program „Czyste Powietrze”. On również umożliwia Polakom zakup i montaż okien, drzwi zewnętrznych czy drzwi i bram garażowych.

– Od kilku lat w Polsce można korzystać z programów rządowych zachęcających do termomodernizacji własnych czterech ścian. Są one niezwykle istotne, ponieważ pomagają w rozwiązaniu dość sporego problemu, z jakim mamy do czynienia w domach jednorodzinnych – stratami ciepła a co za tym idzie dbaniem o środowisko. Wiele z nich następuje przez nieszczelne drzwi czy okna. Dlatego bardzo ważny jest wybór dobrych i sprawdzonych produktów, które gwarantują odpowiednią izolację cieplną – komentuje Paweł Bijata, Dyrektor pionu marketingu w firmie Gerda.

Jakość przede wszystkim
Skoro istnieje możliwość skorzystania z ulgi i tym samym wymiany drzwi i okien na bardziej szczelne, warto zastanowić się nad tym, co najlepiej sprawdzi się w naszych domach. Czym powinniśmy się kierować podczas procesu decyzyjnego i jakie produkty wybrać, by służyły nam one przez wiele lat?
– Od produktów, jakie zakupimy i zamontujemy w domu, zależeć będzie nie tylko wygląd i charakter naszego wnętrza, ale również wysokość rachunku za ogrzewanie. Warto wybrać drzwi z solidną konstrukcją i odpowiednim wypełnieniem, które zapewnią doskonałą izolację. Innym istotnym elementem są chociażby aluminiowe ościeżnice, które skutecznie chronią przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Myśląc jednak o kompletnym systemie wejściowym, poza zakupem energooszczędnych drzwi, warto zaopatrzyć się również w dobrej jakości zamek do drzwi. Obecnie, coraz popularniejszym rozwiązaniem stają się smartlocki, czyli inteligentne zamki. Opcją sprawdzoną na polskim rynku jest tedee, który można obsługiwać za pomocą smartfona. Użytkownicy tego zamka na co dzień nie muszą nosić ze sobą kluczy, ponieważ zamkiem można sterować z poziomu aplikacji, z dowolnego miejsca na świecie – twierdzi Paweł Bijata.

A to już wiesz?  Ekogroszek light w praktyce to oszczędność

Nie jest tajemnicą, że początek wiosny to idealny czas na drobne, a nawet… te większe zmiany w domu. Warto zatem wykorzystać nadejście cieplejszych dni do termomodernizacji swoich czterech kątów. Oferty drzwi i okien firm są na tyle bogate, że każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Warto zwrócić uwagę na odpowiednie parametry oraz sprawdzić, czy dany produkt kwalifikuje się do przyznania ulg i udziału w programach pozwalających odzyskać część pieniędzy. W przyszłości na pewno zaprocentuje to dodatkowo niższymi rachunkami za ogrzewanie.

* * *

O tedee:
tedee to połączenie dwóch światów: nowoczesnych technologii i klasycznej mechaniki. To polski producent najnowocześniejszych na świecie inteligentnych zamków do drzwi, z siedzibą w Warszawie, założony w 2017 roku. Tworzy go zespół ludzi z wieloletnim doświadczeniem w IoT oraz inżynierowie firmy GERDA, lidera wśród producentów zabezpieczeń. Pierwszym produktem marki jest inteligentny zamek – najmniejszy, najmocniejszy i najszybszy jaki dotychczas zaprojektowano. Łączy najnowsze technologie i legendarną jakość, gwarantowaną przez firmę GERDA. Dzięki inteligentnemu zamkowi tedee możesz otwierać i zamykać drzwi za pomocą smartfona lub udostępniać klucze bliskim, choćby z drugiego końca świata. Zamek tedee spełnia najnowsze standardy bezpieczeństwa protokołu TLS 1.3, a wkładka modułowa GERDA, z którą zamek współpracuje, posiada atest Instytutu Mechaniki Precyzyjnej.
www.tedee.com

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy