Elektroenergetyka Wiadomości branżowe

TAURON Dystrybucja: Przebudowa GZP Radomyśl sfinalizowana

Zakończyły się prace przy sieci zasilającej stację napięcia w Radomyślu Wielkim. W ten sposób została sfinalizowana największa inwestycja elektroenergetyczna ostatnich lat w powiatach mieleckim i dębickim, która rozpoczęła się w 2009 r. i kosztowała 34 mln złotychW efekcie kilkuletnich prac, których celem było ograniczenie strat w dystrybucji energii elektrycznej, powstał Główny Punkt Zasilania (GPZ) Radomyśl i linia 110 kV. Została także przebudowana licząca ponad 60 km sieć napowietrzna średniego napięcia. Program był realizowany przez tarnowski oddział spółki Tauron Dystrybucja.Szacuje się, że – począwszy od 2014 r – dzięki temu projektowi będzie można zaoszczędzić ponad 2 GWh energii elektrycznej rocznie. Tyle prądu zużywa średniej wielkości gmina w ciągu dwóch miesięcy. Zredukowana zostanie także emisja dwutlenku węgla –niemal o 3 tys. ton/rok. Inne korzyści, jakie przyniesie inwestycja, to mniejsza awaryjność sieci oraz dwustronne zasilanie dla mieszkańców, czyli realizowane przez dwa niezależne GPZ.Program finalnego etapu prac obejmował zmianę poziomu napięcia energii elektrycznej z 30 na 110

Zakończyły się prace przy sieci zasilającej stację napięcia w Radomyślu Wielkim. W ten sposób została sfinalizowana największa inwestycja elektroenergetyczna ostatnich lat w powiatach mieleckim i dębickim, która rozpoczęła się w 2009 r. i kosztowała 34 mln złotych

W efekcie kilkuletnich prac, których celem było ograniczenie strat w dystrybucji energii elektrycznej, powstał Główny Punkt Zasilania (GPZ) Radomyśl i linia 110 kV. Została także przebudowana licząca ponad 60 km sieć napowietrzna średniego napięcia. Program był realizowany przez tarnowski oddział spółki Tauron Dystrybucja.

Szacuje się, że ? począwszy od 2014 r ? dzięki temu projektowi będzie można zaoszczędzić ponad 2 GWh energii elektrycznej rocznie. Tyle prądu zużywa średniej wielkości gmina w ciągu dwóch miesięcy. Zredukowana zostanie także emisja dwutlenku węgla ?niemal o 3 tys. ton/rok. Inne korzyści, jakie przyniesie inwestycja, to mniejsza awaryjność sieci oraz dwustronne zasilanie dla mieszkańców, czyli realizowane przez dwa niezależne GPZ.

Program finalnego etapu prac obejmował zmianę poziomu napięcia energii elektrycznej z 30 na 110 kV, wymianę 43. starych transformatorów i przebudowę ponad 60 km sieci napowietrznej średniego napięcia.

? Spośród wszystkich prac wykonywanych w ramach tego wielkiego projektu kluczowe było wybudowanie w 2012 r. linii 110 kV i stacji GPZ w Radomyślu Wielkim ? mówi Janusz Onak, dyrektor naczelny tarnowskiego oddziału spółki Tauron Dystrybucja. ? Dzięki temu mogliśmy w listopadzie 2012 r. przystąpić do ostatniego etapu, czyli zmiany napięcia oraz wymiany transformatorów, z których ostatni, zgodnie z planem, został zainstalowany w lutym tego roku.

Umowa z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska na realizację inwestycji opiewała na ok. 34 mln złotych, z czego ok. 19 mln pochodziło z dofinansowania unijnego w ramach działania 9.2 ?Efektywna dystrybucja energii, priorytetu IX Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013?. Pozostałą część stanowił wkład własny Tauron Dystrybucja.

A to już wiesz?  Słupsk: Sytuacja poprawia się z godziny na godzinę - godz. 20.30

Inwestycja miała trzech głównych wykonawców wybranych do budowy linii 110 kV, budowy GPZ oraz przebudowy sieci napowietrznej średniego napięcia.

Przebudowa sieci zasilającej GPZ Radomyśl jest realizowana na terenie czterech gmin w powiatach mieleckim i dębickim: Radomyśl Wielki, Wadowice Górce, Mielec i Żyraków. Tauron Dystrybucja dostarcza tam energię elektryczną dla ok. 5 tys. odbiorców.

Na ich obszarze gmin trwają jeszcze roboty dodatkowe, dopasowujące nowy układ linii średniego napięcia do istniejących sieci, w rezultacie których zwiększy się bezpieczeństwo i pewność zasilania odbiorców indywidualnych i firm zlokalizowanych na tym terenie.

TAURON Polska Energia SA jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Grupa TAURON obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni kraju i jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce. W skład Grupy TAURON wchodzą m.in. TAURON Wytwarzanie, TAURON Dystrybucja, TAURON Sprzedaż, TAURON Obsługa Klienta, Południowy Koncern Węglowy, TAURON Ekoenergia oraz TAURON Ciepło.

Źródło TAURON Polska Energia SA. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy