Budownictwo

Szkoła Podstawowa na piątkę z Plusem!

Szkoła Podstawowa na piątkę z Plusem!
Szkoła Podstawowa na piątkę z Plusem! Czas spędzony w szkole podstawowej jest ważnym okresem w życiu człowieka. To tam rozpoczynamy swoją wieloletnią przygodę z edukacją,

Szkoła Podstawowa na piątkę z Plusem!
Czas spędzony w szkole podstawowej jest ważnym okresem w życiu człowieka. To tam rozpoczynamy swoją wieloletnią przygodę z edukacją, często odkrywając swoje życiowe pasje. To czas, w którym łączy się naukę z zabawą, zbierając niesamowite wspomnienia. Wielu zyskuje tam przyjaciół na całe życie. Czasami zdarza się jednak, że w tego typu placówkach zaczyna brakować miejsca. Szkoły zwykle rozwiązują ten problem wynajmując inne budynki pod cele dydaktyczne. Taka sytuacja miała miejsce w przypadku Szkoły Podstawowej nr 1 w Gostyniu. Na szczęście pojawiła się możliwość rozbudowy wynikiem czego szkoła na inaugurację roku szkolnego 2018/2019 przywitała swoich uczniów nową odsłoną.

Plany na rozbudowę placówki powstały w 2014 roku. W 2017 roku Urząd Miejski w Gostyniu nawiązał kontakt z biurem architektonicznym PL+ sp. z o.o. z pytaniem o gotowość do pełnienia Nadzoru Autorskiego. I tym sposobem, prace rozpoczęły się w drugiej połowie 2017 roku, a zakończyły w sierpniu 2018 roku.

Kubatura szkoły została zwiększona ponad dwukrotnie. Budynek zyskał tym samym 6 nowych sal lekcyjnych, pokój nauczycielski z zapleczem socjalnym, świetlicę, szatnie, a także hol wejściowy oraz pomieszczenia magazynowe i techniczne. Dodatkowo zamontowano windę, dzięki której można dostać się na każdą kondygnację. Przed wejściem powstała dodatkowo wielofunkcyjna przestrzeń integracyjna dla użytkowników obiektu.

Pracując nad tą inwestycją, architekci stanęli przed kilkoma wyzwaniami. Wszystko przez dość problematyczne położenie budynku. Szkoła znajduje się w centrum miasta. Z jednej strony sąsiaduje z zabytkowym kościołem, z drugiej – z blokami z lat 90-tych i dyskontami spożywczymi. Jednak tak zróżnicowane otoczenie to nie wszystko. Dodatkowo budżet na cały projekt był ograniczony, a przebudowa musiała przebiegać zgodnie z wymaganiami Konserwatora Zabytków – budynek znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej. Pracy nie ułatwiały również grunty organiczne na terenie budowy.

Zadanie zostało wykonane wzorowo. Powstała budowla spójna z trendami szkolnictwa XXI wieku, przy jednoczesnym nawiązaniu do klasyki lat 20.

A to już wiesz?  Malowanie, wyklejanie naklejkami czy fototapetą

Jak podsumował Paweł Litwinowicz, architekt z PL+sp.z o.o.: Ten projekt był dosyć ciekawy. Budynki oświaty to zawsze wyzwanie, w którym musimy brać pod uwagę nie tylko wymagania bieżących użytkowników, ale także „elastyczność” rozwiązań projektowych pozwalającą na dostosowanie funkcji do zmieniających się realiów – zarówno demograficznych, jak i tych wprowadzanych przez ustawodawcę.

Dziś Szkoła Podstawowa nr 1 w Gostyniu może pochwalić się dobrze wyposażonym budynkiem. Czyją zasługą jest powodzenie projektu? Jak podpowiada Paweł Litwinowicz: O sukcesie inwestycji nie decyduje jeden podmiot czy jednostka. To połączenie dobrego pomysłu oraz równie dobrego Projektanta, Inwestora, Wykonawcy i Nadzoru Inwestorskiego jest najlepszą recepturą na sukces.

Do renowacji użyto materiałów firmy Baumit. Firma znana jest architektom z PL+sp.z o.o. od lat. Z powodu wykorzystania na elewacji różnych gramatur tynków konieczne było przetestowanie wielu prób z użyciem wszelkich materiałów. I to właśnie próbki firmy Baumit ostatecznie przekonały zespół.

Nową szkołę doceniło jury konkursu Fasada Roku 2018. Obiekt zwyciężyła w kategorii Budynek nie mieszkalny nowy. O wygranej przesądziło między innymi przyjazne użycie kolorów i struktur, a także propagowanie tego typu obiektów w mniejszej miejscowości. Jest to wzorzec szkoły na 100-lecie odzyskania niepodległości. Zwycięstwo umożliwiło budynkowi dołączenie do międzynarodowej obsady Baumit Life Challenge Awards 2020 gdzie będzie walczył o tytuł Europejskiej Fasady Roku.
Patronat Honorowy nad Fasadą Roku 2018 objęły Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP) oraz Fundacja Twórców Architektury (FTA). Patronat medialny nad tegoroczną edycją sprawują tak prestiżowe redakcje jak: „Architektura-Murator”, „Ekspert Budowlany”, „Izolacje”, „Murator”, „Renowacje i Zabytki”, a także portale internetowe: architektura.muratorplus.pl, bryla.pl, infoarchitekta.pl, sztuka-architektury.pl czy muratorplus.pl.

Więcej informacji o konkursie na stronie: www.fasadaroku.pl

www.baumit.com
www.facebook.com/BaumitPolska

Marka Baumit powstała w 1988 roku. Należy do austriackiego koncernu Schmid Industrie Holding i jest jednym z najbardziej znanych i cenionych brandów na światowym rynku budowlanym. Oddziały Baumit znajdują się w 27 krajach Europy oraz w Chinach. Od 25 lat firma jest obecna także w Polsce. Szczególnie silną pozycję na polskim rynku materiałów budowlanych, zdobyła w zakresie sprzedaży kompletnych systemów ociepleń budynków, tynków maszynowych (cementowo-wapiennych i gipsowych). Ponadto oferta produktowa Baumit obejmuje m.in. produkty do: układania płytek ceramicznych materiały do renowacji zabytków, a także masy samopoziomujące, jastrychy, wyprawy wierzchnie oraz zaprawy murarskie. Od początku siedzibą spółki jest Wrocław. Działalność podstawową przedsiębiorstwa realizują trzy zakłady produkcyjne: w Pobiedziskach k. Poznania, w Łowiczu oraz w Bełchatowie.

A to już wiesz?  Pasja pomagania w Cersanit

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy