Elektroenergetyka Energia odnawialna Wiadomości branżowe

Niższa cena za dystrybucję prądu

Klienci, do których energię elektryczną dostarcza ENERGA-Operator SA (Operator Systemu Dystrybucyjnego wchodzący w skład Grupy ENERGA) będą płacić dystrybucję średnio o 4,5 proc mniej niż do tej pory. Szczególnie korzystne zmiany przewidziano dla największych odbiorców przemysłowych – średnio w zależności od grupy taryfowej o Oddziału nawet do 11 proc. w dół. Spadek cen odczują także gospodarstwa domowe – średnio o ok. 3-5 proc. Wpływ na obniżenie stawek ma m.in. wchodząca w życie 1 marca ustawa o podatku akcyzowym, przenosząca obowiązek płacenia podatku z wytwórców energii na jej sprzedawców, co oznacza konieczność odprowadzania podatku od faktycznie sprzedanej energii, a nie – jak dotychczas - od każdego megawata energii wyprodukowanej (przed zmianą płacono zatem także podatek od technicznych strat energii).  Na znaczne obniżenie kosztów ponoszonych przez Odbiorców ma także wpływ obniżenie o 20% wielkości opłaty przejściowej składającej się na rekompensaty dla wytwórców tytułem rozwiązania kontraktów długoterminowych sprzedaży mocy i energii

Klienci, do których energię elektryczną dostarcza ENERGA-Operator SA (Operator Systemu Dystrybucyjnego wchodzący w skład Grupy ENERGA) będą płacić dystrybucję średnio o 4,5 proc mniej niż do tej pory.

Szczególnie korzystne zmiany przewidziano dla największych odbiorców przemysłowych – średnio w zależności od grupy taryfowej o Oddziału nawet do 11 proc. w dół. Spadek cen odczują także gospodarstwa domowe – średnio o ok. 3-5 proc.

Wpływ na obniżenie stawek ma m.in. wchodząca w życie 1 marca ustawa o podatku akcyzowym, przenosząca obowiązek płacenia podatku z wytwórców energii na jej sprzedawców, co oznacza konieczność odprowadzania podatku od faktycznie sprzedanej energii, a nie – jak dotychczas – od każdego megawata energii wyprodukowanej (przed zmianą płacono zatem także podatek od technicznych strat energii).  Na znaczne obniżenie kosztów ponoszonych przez Odbiorców ma także wpływ obniżenie o 20% wielkości opłaty przejściowej składającej się na rekompensaty dla wytwórców tytułem rozwiązania kontraktów długoterminowych sprzedaży mocy i energii elektrycznej. 

Urząd Regulacji Energetyki uwzględnił w taryfie większość zgłaszanych przez spółkę kwot planowanych na przeprowadzanie inwestycji, a także częściowe pokrycie kosztów zakupu energii elektrycznej potrzebnej do wyrównania tzw. strat bilansowych.  Warto nadmienić, że pozytywne efekty przynosi program ograniczania strat sieciowych, którego celem jest osiągniecie optymalnej sprawności w przesyle i dystrybucji energii elektrycznej do odbiorców. Program ten ma za zadanie doprowadzić do zmniejszenia strat przesyłanej energii elektrycznej, co pośrednio wpływa na cenę usługi dystrybucji oraz finalną cenę energii elektrycznej, ponoszoną przez odbiorcę.

Spółka dąży także do zwiększenia dyscypliny finansowej, centralizując zakupy czy ujednolicając procedury, co przynosi korzystny efekt w postaci redukcji kosztów.

Taryfa dystrybucyjna stanowi ok. połowy całkowitego rachunku za prąd. W wymiarze finansowym nowa taryfa oznacza spadek o 9-24 zł rocznie dla gospodarstwa domowego (w zależności od wielkości zużycia energii).

A to już wiesz?  TAURON członkiem CEEP

Nowe stawki będą obowiązywać od 15 marca 2009 roku.

 

Źródło ENERGA-Operator. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy