Elektroenergetyka Energia odnawialna Wiadomości branżowe

Platformy przygotowane – ENERGA czeka na bociany

Około 430 nowych platform pod bocianie gniazda zostało już zamontowanych na słupach energetycznych na terenie działania Energa-Operator. Łącznie na terenie działania spółki jest już 5500 podestów na słupach energetycznych. Platformy są bardzo potrzebne, gdyż bociany zakładając gniazda bezpośrednio na słupach są narażone na porażenie prądem. Co więcej,  gałęzie lub inne materiały stanowiące budulec bocianich gniazd spadając na linie energetyczne mogą powodować zwarcia, skutkujące przerwami w dostawach energii elektrycznej. Zagrożeniem dla linii są też odchody ptaków, ponieważ powodują ich korozję. Nowe platformy zbudowane są z metalowej, ażurowej konstrukcji, pod którą umieszcza się osłonę z tworzywa sztucznego, by tworzące gniazdo patyki, gałęzie czy sznurki nie spadały z gniazda na przewody.Doroczną akcję montowania platform przeprowadza się w okresie od jesieni do wiosny , gdy boćków nie ma już w kraju. Miejsce i termin dokonania montażu podestów energetycy ustalają w porozumieniu z organizacjami ornitologicznymi lub instytucjami

Około 430 nowych platform pod bocianie gniazda zostało już zamontowanych na słupach energetycznych na terenie działania Energa-Operator. Łącznie na terenie działania spółki jest już 5500 podestów na słupach energetycznych.

Platformy są bardzo potrzebne, gdyż bociany zakładając gniazda bezpośrednio na słupach są narażone na porażenie prądem. Co więcej,  gałęzie lub inne materiały stanowiące budulec bocianich gniazd spadając na linie energetyczne mogą powodować zwarcia, skutkujące przerwami w dostawach energii elektrycznej. Zagrożeniem dla linii są też odchody ptaków, ponieważ powodują ich korozję.

Nowe platformy zbudowane są z metalowej, ażurowej konstrukcji, pod którą umieszcza się osłonę z tworzywa sztucznego, by tworzące gniazdo patyki, gałęzie czy sznurki nie spadały z gniazda na przewody.

Doroczną akcję montowania platform przeprowadza się w okresie od jesieni do wiosny , gdy boćków nie ma już w kraju. Miejsce i termin dokonania montażu podestów energetycy ustalają w porozumieniu z organizacjami ornitologicznymi lub instytucjami zajmującymi się ochroną przyrody.

Energetycy proszą o informację o gniazdach budowanych przez boćki na słupach bez podestów – po konsultacji z przyrodnikami podejmą decyzję, czy gniazdo można jeszcze przenieść, czy trzeba będzie to zrobić po odlocie ptaków, ograniczając się do obserwowania nowego miejsca zamieszkania boćków.

Informacje można zgłaszać do Biur Obsługi Klienta (kontakt: http://www.energa.pl/kontakt/biura_obslugi_klienta.xml) lub do Pogotowia Energetycznego (nr 991).

W zakładce materiały dla mediów znajdą Państwo zdjęcia z montażu platform pod bocianie gniazda. Po więcej informacji o bocianach i działaniach Energi na rzecz tych pięknych ptaków zapraszamy do serwisu www.dbajobociany.pl

Źródło ENERGA-Operator. Dostarczył netPR.pl
A to już wiesz?  Słupsk: wichury dają się we znaki - aktualizacja na godz. 21

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy